Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Tare am impresia ca nu au aerisit circuitul de racire: au mãsurat câți litri de lichid au bãgat?
Șuruburile de la chiulasa se schimba pt a nu se rupe: la strângere se pot întinde. Este o chestie preventiva.
Radiatorul se poate verifica dacã este infundat: nu trebuie neapãrat schimbat pentru a vedea acest lucru.
Cred ca ai nimerit în cel mai prost service posibil...

Nota: eu am pãțit ceva similar cu aerisit ul sistemului de cãtre meseriași . Aveam returul din vasul de expansiune înfundat și nu se aerisea. Atât de prosti au fost încât îmi spuneau ca am garnitura ciupita. Cand am ajuns acasã, am constatat ca am 4 litri și ceva de antigel în motor, în condițiile în care trebuia sa am 7.7 l. Am rezolvat singur problema singur. Asa ca...
  • poianamare

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata. Radiator rãcire schimbat, radiator cãldurã desfundat atât cât s-a putut, schimb ulei realizat de 3 ori, vas expansiune schimbat. Urmeazã schimbarea antigelului (sau apa) de câteva ori și sper sa nu mai aparã nimic. Momentan, dupã 200 km în oraș, apa sta la 95-98 de grade iar când ajunge la 105, declanșeazã termocupla. Toate cele bune va doresc și mulțumesc pentru ajutor ( user-ul 34CLA m-a ajutat enorm).
  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR