Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • BIonita

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2021

  • Mesaj Privat
probleme la turatii..nu urca mai mult de 3000! la relanti,cand nu are sarcina se tureaza la maxim...turbina imi pare ca suiera,adica functioneaza,clapeta de acceleratie a fost curatata,desi e posibil sa fie cam defecta..mi s'a spus sa i locuiesc pompa de inalta,degeaba am inlocuit'o,alt mecanic mi'a spus ca ar fi ceva pe la supape..uitandu'ma pe net,am gasit ca electrovalva are o mare influenta la problema asta..unde ma duc,cate un mecanic imi zice ceva diferit mereu...deci? voi ce parere aveti? merita sa stric 2 litri de benzina sa'i dau foc?


MODEL: opel astra h 2008
MOTOR: 1.9 cdti 120 cp

LOCATIE: ploiesti
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
La "relanti", nu ai cum sa ai mai mult de 1000 RPM.
Uita de mecanicii care merg pe principiul "mi se pare ca", ei sunt buni pentru masinile facute pe vremea cand "Steagu Rosu" facea camioane.
Mergi la un service, se pune diagnoza si chiar daca nu sunt inregistrate coduri de eroare se citesc parametri, se "vede ce o doare" si se remediaza.
Daca intra in Limp Home Mode, ar trebui sa fie prezente erori, dar se prea poate sa fie fost facut un DPF OFF cu toporul prin soft si deci ... gata cu erorile...
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
La cum abordezi problema , mergi pe 2 litri de benzina si iesi mai ieftin.
  • BIonita

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2021

  • Mesaj Privat
prietene,la relanti se tureaza pana pe rosu, cum doar 1000 rpm?cand e in sarcina,in mers adica,trage greutatea ei,atunci da in nas,apesi acceleratia putin mai tare si dã in nas,se aprinde check engine.sau daca merg foarte usor cu ea,finut finut cu acceleratia,cand ii dau pe sport face la fel
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Inainte de a face orice afirmatie ironica, verifica ceea ce ti s-a scris. Exact, ralanti, fiind un regim de functionare a motorului, prin care sistemul isi regleaza turatia "de asteptare", la motorul tau, cam asa este, maxim 1000 RPM.

Deci, ramane valabil tot ceea ce am scris.

P.S. Prieteni, nu avem cum sa fim, eventual colegi de forum!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Blonita, de ce nu faci o excursie la Bucuresti ori la EDS ori la Revizie Auto?
  • BIonita

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2021

  • Mesaj Privat
tot astept la opel din ploiesti,dar sunt incarcati cu programari..mrg...la ralanti..1000..stãnd pe loc,se tureaza maxim..ai inteles ideea....🤨
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e o sugestie. eu, din experienta cu cei de mai jos, m-as intoarce oricand.
n-as putea spune acelasi lucru si despre reprezentante
  • BIonita

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2021

  • Mesaj Privat
ma gandeam ca gasesc baieti care au trecut prin astfel de probleme..cã de dus la reprezentanta stiu si eu ca e cea mai sigura solutie
  • Rs297

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2020

  • Mesaj Privat
BIonita a scris:probleme la turatii..nu urca mai mult de 3000! la relanti,cand nu are sarcina se tureaza la maxim...turbina imi pare ca suiera,adica functioneaza,clapeta de acceleratie a fost curatata,desi e posibil sa fie cam defecta..mi s'a spus sa i locuiesc pompa de inalta,degeaba am inlocuit'o,alt mecanic mi'a spus ca ar fi ceva pe la supape..uitandu'ma pe net,am gasit ca electrovalva are o mare influenta la problema asta..unde ma duc,cate un mecanic imi zice ceva diferit mereu...deci? voi ce parere aveti? merita sa stric 2 litri de benzina sa'i dau foc?


MODEL: opel astra h 2008
MOTOR: 1.9 cdti 120 cp

LOCATIE: ploiesti





Încearcã sã îi faci testul agrafei sa vezi dacã ai vreo eroare, ar putea sã fie blocatã pe deschis valva egr, filtru dpf înfundat, etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR