Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • DonCreAtive

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, probabil o sa ajung la mecanic cam in 2 saptamani, dar inainte voiam sa va intreb daca ar avea cineva idee de la ce ar fi zgomotul din video. Se aude cand decelerez la relanti dupa ce ambalez f f putin motorul, practic doar 'pisc' acceleratia, creste turatia pana in 2000, iar cand isi revine la 800 de turatii se aude acel zgomot ca de rola, pompa apa? Totusi se mai aude si la accelerare 'constanta-usoara' in treptele 1-2-3. Cureaua de accesorii, intinzatorul si rola de ghidaj accesorii le-am schimbat acum 3 saptamani pt. ca se auzea alt zgomot, acela de scartait dimineata la rece. Zgomotul din video se auzea si inainte de schimb dar parca totusi nu asa de tare. Distributia, pompa de apa si rolele de acolo le-am schimbat acum 12 000 km.
Am mai gasit si aici si pe cateva forumuri straine ceva legat de turbina, dar, ma gandesc ca ar face tot timpul, nu doar pana se incalzeste motorul, in plus se aude f aproape in bord.

Multumesc.




MODEL: Insignia A
MOTOR: 131 cp A20DTH
  • bibi20

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema Insignia A20DTH, de vreo 2 zile, azi imi cadea si relantiul. Dupa o oprire de5 minute a aparut
si un tacanit(zgomot metalic) in blocul motor. Dupa o alta oprire de 5 minute a disparut tacanit-ul, turatia nu mai cadea dar acel bolborosit la treptele micide viteza, la decelerare, au ramas. Am parcat-o si am luat o masina de ocazie. De curand a fost schimbata turbina, avea paletii rupti si axul descentrat. Minunat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR