Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ,
Curand trebuie sa imi soseasca si mie masina din Germania, o Insignia break 2018 2.0 dth, 170 cp, cutie manuala. . Masina are undeva la 98.000 km si sunt deja 20.000km ,de la ultima servisare( conform istoricului), asa ca ar trebui sa ii fac toate schimburile. ce m-a intrigat ,vazand cartea de service, este ca au folosit ulei 0w 40. Toate servisarile sunt in reteaua Opel Germania, si nu stiu cand o sosi masina , ce ulei sa ii pun. Eu la cea veche ( 2014) am folosit fara probleme clasicul 5w 30.
Voi ce parere aveti?



MODEL: Insignia 2018
MOTOR: B20DTH
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Așa, la modul general, de ce te deranjeazã cã neamțul a pus 0W40? Cã nu prea înțeleg...ce nu e bine?! Ai un fetiș cu 5W30?!
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Very Happy, Nu , ideea era daca 0w 40 e Ok si care e diferenta dintre ele, pentru ca nu am vazut la multe masini acest tip de ulei.
Fetisurile sunt de alta natura la mine....Wink
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred cã folosirea lui îndelungatã îți rãspunde la întrebarea dacã e OK...sau nu?! Ca idee generalã, este superior lui 5W30...nu intrãm în detalii. Cã nu ai vãzut tu la multe mașini, spune ceva despre altceva...iarãși nu intrãm în detalii.
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Bibu , intrebarea era simpla, daca a mai folosit cineva 0w 40 la Insignia si care era diferenta fata de 5w 30.. Daca aveam cunostinte deosebite vis a vis de calitatea uleiurilor , nu mai adresam intrebarea Wink Restul remarcilor tale nu isi au rostul aici si " spun multe despre altceva , si chiar nu are rost sa intram in detalii... "Wink
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am înțeles, rãspunsul meu e ”complicat”(pãrerea ta, nu intru în detalii): ulei folosit exclusiv perioadã îndelungatã, cu performanțe superioare ”clasicului 5W30”, la o mașinã pe care deja ai cumpãrat-o, oare ce-o fi însemnând?! Dar tu vrei o teorie a uleiurilor, care îți pare cumva simplã...
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
A mea are 50k, luata de noua din reprezentanta, inca cateva luni in garantie si cei de la opel i-au pus doar gm 5w30...si pe asta voi merge si in continuare
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Am înțeles, rãspunsul meu e ”complicat”(pãrerea ta, nu intru în detalii): ulei folosit exclusiv perioadã îndelungatã, cu performanțe superioare ”clasicului 5W30”, la o mașinã pe care deja ai cumpãrat-o, oare ce-o fi însemnând?! Dar tu vrei o teorie a uleiurilor, care îți pare cumva simplã...

Raspunsul tau nu e complicat , ci doar ambiguu, , cu nuante carora nu le gasesc rostul! Nu am cerut o teorie a uleirilor , ci doar pareri ale celor ce au experienta sau au experimentat . In rest , sa auzim de bine ,!
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
"0w40 e ok" si e foarte bine ca s-a folosit aceasta vascozitate, personal as continua sa folosesc la fel, iar la vanzarea masinii... as recomanda sa se continue la fel. Pur si simplu atât (nimic in plus sau in minus), restul e doar produsul mintii omului care "in mod inevitabil, vrea sa stie" si pe linia ei de gandire se poate analiza (sau bate câmpii) cu "n" proiectii inapoi în trecut sau în viitor oricând se va vrea... totul fara vreun rezultat masurabil/palpabil în prezent.

Personal, daca as avea exact aceasta masina si as vedea ce a folosit cel de dinaintea mea, prima problema care mi-as pune-o ar fi daca imi permit sa folosesc acelasi tip de ulei ca cel ce-a avut-o inaintea mea (cu conditia sa nu manance ulei motorul ei). Ca doar n-o castiga neamtul de 7x cat castig eu... acum ca mi-am permis sa o cumpar de la el. Si daca pretul exact acelui ulei folosit inaintea mea nu-mi da dauna financiara, cel mai probabil voi continua la fel. Sigur... e doar rationamentul meu si fiecare este liber sa-si prioritizeze cheltuielile cu masina dupa propriile cerinte si nevoi.

Cu Stima.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns !
Aproape sigur voi continua sa folosesc aceleasi ulei (0w 40) , pur si simplu ca si continuitate , deoarece la cei 10-15 k km cat folosesc eu intre schimburi intr-un an ,nu e o diferenta mare ca si uzura. Atfel am sunat la Opel Victoria Brasov sa intreb si mecanicii de acolo au fost oarecum surprinsi ca s-a folosit un ulei 0w 40 la motorul asta , (fiind prima insignie de care au auzit folosind acest ulei)dar cand au cautat in normele lor au vazut ca este indicat pe langa alte uleiuri dexos 2, fiind un ulei superior. Cat despre costuri .. "unde merge mia , merge si suta" , , important e sa mearga masina bine!
Drept pentru care merg pe mana nemtilor!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu as pune 0w30, dacã tot facem putina teorie.

Insa, și 0w40, și 5w30, sunt foarte bune, atât timp cât îl cumperi din sursa controlata și îl schimbi la timp.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
99sit a scris:...
Atfel am sunat la Opel Victoria Brasov sa intreb si mecanicii de acolo au fost oarecum surprinsi ca s-a folosit un ulei 0w 40 la motorul asta , (fiind prima insignie de care au auzit folosind acest ulei)dar cand au cautat in normele lor au vazut ca este indicat pe langa alte uleiuri dexos 2, fiind un ulei superior. ... important e sa mearga masina bine!
Drept pentru care merg pe mana nemtilor!

Fix ce am spus și eu, în cuvinte mult mai puține și fãrã pierdere de vreme, teoretic(cã, practic, mi-ai dat daunã totalã la logicã!)...dar era ambiguu! Cine sã vã mai înțeleagã?! Ce se mai plictisesc unii...
Skip ads

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Very Happy Bibu parerea ta despre ulei chiar am apreciat-o!
Cand eram eu in scoala, logica nu era materie ,drept pentru care a mea e diferita, sau poate chiar lipseste.
Ce ai spus tu in rest ,a fost prea simplu sau poate prea complicat pentru intelegerea mea Wink
Pe scurt , daca nici cei de la Opel Victoria habar nu aveau de folosirea uleiui 0w 40 la motorul B2.0 dth , eu nici atat..
Caci tu, nu ai intrat in detalli despre calitatile si diferentele dintre cele doua uleuri ,cu noi ,ceii limitati , e de inteles, , dar totusi cred ca ne-ai fi luminat si terminam cu plictiseala !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR