Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
Solutie
  • DORIAN_IK

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua , am urmatoarea problema : am pus becuri cu led in far (am ales becuri cu can bus) pe faza scurta H7 au functionat ok fara eroare cam o saptamana iar pe faza lunga H1, a dat eroare debec ars de la inceput .ulterior am montat si rezistente pt consum de 50w dar tot degeaba tot da eroare de bec ars pe ambele faze. Intrebarea este urmatoarea : ce se poate face ca sa nu mai dea eroare de bec ars ?? In dislay-ul din bord am ales optiunea di tester sa nu mai verifice electronica CECK.dar nu mi se pare ok. Iar in ceasurile de bord apare simbolul de bec ars. Nu vreau sa fac magarii de gen :scoate ledul, pune izolier negru sau altele. Va multumesc


MODEL: Signum 2008
MOTOR: Z19DTH

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
On topic:
Ne spui ca ai pus si "rezistente pentru consum de 50W", deci sa inteleg ca ai pus rezistoare de 3.3 Ohm? Sau ai pus rezistoare pe care scrie 50W ... in acest caz, de cati Ohm sunt?
Daca ai pus rezistoare de 3,3 Ohm, consumul acestora insumat cu consumul pocnitorilor (becuri), este prea mare.
Pentru a rezolva treaba relativ sanatos, se ia un bec, se alimenteaza la 13 V - 14 V, se masoara consumul si se calculeaza diferenta pana la consumul becului original, asa se determina valoarea necesara pentru rezistorul ce va fi montat in paralel.
A se avea in vedere locul de montare fizica a rezistoarelor, pentru ca temperatura acestora va fi foarte mare (in functionare).

Off topic:
Iti poti da seama de calitatea acestor "becuri", inclusiv dupa faptul ca datele specificate sunt "adevarate". Si daca datele care pot fi verificate nu sunt reale, de ce ar fi celelalte ... cu privire la temperatura de culoare, la patern (amprenta luminii), putere, ore de functionare, etc.?
Personal, nu sunt de acord cu astfel de trompete! Stiu, vor fi multe injuraturi, mi le asum!
  • DORIAN_IK

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt sfat
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
offtopic si la mine un pic. cred ca mai bine puneai xenon aftermarket, lupele de la Vectra C fie ea pre-facelift sau facelift nu sunt facute pentru led. Daca ai observat la masinile noi cu led din fabrica, blocul de lumini e cumva patrat la toate, nu rotund si nu exista oglinda care sa amplifice si sa directioneze lumina, ci blocul optic e format in totalitate de led-uri. asta e parerea mea pt siguranta ta in trafic, sa vezi bine pe drum, si dupa aia cum te descurci cu politia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR