Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • R4745
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 23 Sep 2020
  • Insignia 2012 A20DTH
  • Bucuresti
  • R4745

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua/seara, de curand am observat aceasta eroare in bord (check left dipped beam lamp), totul a mers normal pana acum ceva zile cand m-a atentionat un domn ca un bec de pe partea stanga nu functioneaza, tin sa mentionez, am schimbat becurile intre ele , pe dreapta merge normal dar stanga nu merge deloc, am cumparat si 2 seturi de becuri philips extrem vision si cele osram le-am testat dar nu merg pe partea stanga deloc, tin sa mentionez ca am farurile pe Halogen cu soclu de H7, (Restul becurilor functioneaza normal)

Ceva pareri sau rezolvari pentru a rezolva problema?, tin sa mentionez ca am fost sa testez si alte faruri din dezmembrari si nu functionau nici acele faruri pe faza scurta.


MODEL: Insignia 2012
MOTOR: A20DTH
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
"Tin sa mentionez" Smile ca masina ta, are sigurante separate pe fiecare bec, pe fiecare faza.
Nu ar strica sa le verifici. Sigur le gasesti si in manualul masinii. Cred ca ... 37, 38, 49 si 50, de sub capota.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Asa cum a zis colegul sebage, verifica sigurantele, foarte probabil este de acolo.
Apoi poti scoate mufa de la far si cu un aparat de masura (voltmetru) sa verifici daca iti ajunge tensiune pe firul de plus si sa verifici daca ai masa (continuitate intre firul de minus si caroserie / borna minus). Poate este firul de masa intrerupt.
Nu stiu sa iti zic exact pe care fire (pini) din mufa ar trebui sa ai tensiune si masa, dar poate te ajuta un coleg cu schema electrica pt masina ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR