Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • MPaul915

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salut,

Tocmai mi-am achizitionat primul Opel, un Zafira B din 2006, am schimbat de el cam tot ce trebuia schimbat, dar m-am blocat la o problema, pedala de ambreaj.
Cand am luat masina ambreajul prindea foarte sus, l-am schimbat si am rectificat volanta, comportamentul a ramas acelasi, aveti idee care ar putea fi problema?

Multumesc,
Paul


MODEL: Zafira 2006
MOTOR: 1.8
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
vezi daca are reglaj.
nu stiu ce tip de ambreiaj ai dar daca este mecanic adica cu cablu se poarte regla cursa iar daca este hidraulic cred ca si acolo exista posibilitatea reglarii cursei.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Daca ai avut diesel înainte de asta înțeleg "problema", dar nu ar fi chiar musai.La hidraulic se regleazã singur, trebuie doar aerisit.Pe sufa au cam dispãrut, se fãcea mușchi la gamba, dar se mai putea trage de el prin intermediul sufei.Sa centrat cu scula speciala, a fost aerisit?Am vãzut benzinar cu o tija de care roteam sa micșorez cursa pedalei, dar nu rezolvam nimic, doar se micșora cursa pedalei și ambreiajul prindea la fel.Cauta și probeaza aceiași mașina cu aceiași motorizare, și rezolvi problema.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca masina este veche 2006 nu cumva a fost schimbata pedala de ambreiaj sau tot sistemul de ambreiaj sau chiar poate a fost automata si apoi transformata in manuala?
daca era cu aer prindea jos nu sus era exact invers.
de aia zic ca poate treb sa desfaci acolo si sa vezi cu atentie ce si cum
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai rectificat volanta ,inseamna ca ai luat din ia la strung si placa nu strange discul nou bine!
E acelasi lucru ca inainte,disc tocit si volanta intreaga
Practic distanta ce ai adaugat acum la disc( prin punerea lui nou) ai luat-o din volanta.
Presupun ca asta ai facut
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Trebuia sa pui ferodouri mai groase la discul vechi ,daca tot te ai apucat de "reparatii"
In momentul strangerii soarele trebuie sa fie drept,vertical, si la debreiere discul sa ramana liber la limita ( ultima se verifica cu o presa speciala)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR