Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Rherman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

De cateva saptamani am cumparat un Opel Corsa D Easytronic. Am inceput cu clasicele schimburi: ulei,filtre, bujii, verificari pe la service-uri.
Cand a venit vorba de schimbat lichid pentru ambreiaj am primit tot felul de raspunsuri: nu trebuie schimbat, ce-ai domne' ca e acelasi cu cel de frana, nu ne bagam la cutii automate, da' cine ti-a facut verificarea ca trebuie schimbat, dumneata?, etc.

Asa ca am decis sa il schimb eu. Am cumparat un sistem ce permite alimentarea cu lichid la presiunea de 2bar, cumparat OpCOM V1.9 (clona) si m-am apucat de lucru. Cand a venit momentul sa merg in Programming la cutia de viteze sa selectez functia de aerisire...SURPRIZA! Meniul Programming nu poate fi accesat.

Aveti idee daca pot face vreun upgrade/downgrade la interfata sa imi activeze meniul respectiv?
Sau daca nu pot face nimic...ce varianta de OpCom stiti sigur ca are optiunea activa? N-as vrea sa mai dau banii pe inca o interfata si sa aiba aceeasi problema.

Va multumesc tuturor pentru ajutor.



MODEL: Corsa D
MOTOR: Z12XEP

LOCATIE: Timisoara
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, V1.99 , este o clona care nu permite modificarea de firmware. Este o clona "perversa" Smile in sensul ca scrie pe controler ca ar fi PIC 16F458, dar doar scrie ...
Sunt destui colegi din Timisoara, pe aici. Poate se gaseste cineva sa te ajute macar cu o proba, cu o clona mai de calitate.

Nu am lucrat si nu am incercat niciodata aceasta functie, dar, daca ai drum prin zona, te pot ajuta cu un test.
  • Rherman

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Am reusit sa ii schimb firmware-ul. Am incercat V1.39, V145 iar versiuni de OpCom 2010, 2014.
Toate au aceeasi problema. Reusesc doar sa citesc codurile de eroare si nimic mai mult pentru cutia Easytronic.

Oare sa nu fie disponibila optiunea pt Corsa D? Sunt ceva clip-uri pe net in care se acceseaza meniul acesta cu clone dar sunt Corsa C cu aceeasi cutie. Am luat versiunile respective de soft si nimic.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai schimbat lichidul de frana complet se va aerisii automat si cel folosit de cutie, se va amesteca si va fi ok. daca chiar vrei tu o aerisire mergi la o reprezentanta si ti-l aeriseste si nu cred ca va lua pielea de pe tine...
oricum lichidul de frana trebuie schimbat odata la 2-3 ani...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR