Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • echinox98

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Detin un Opel Astra H, cod motor Z14XEP si am fost recent sa schimb distributia, masina fiind achizitionata acum 9 luni si am zis sa o schimb sa fiu sigur ca nu am probleme.

Totul bine si frumos pana sa o schimb, dupa ce am fost la service si mi-a schimbat distributia masina a inceput sa nu mai mearga atat de bine. La relanti parca intrerupe, ca o subturare sau nici nu stiu cum sa explic, parca bate ceva.

Mecanicul a zis ca probabil ar fi vreo bujie, desi lea verificat si nu par a veni prea uzate.

Voi ce pareri aveti ? V-ati intalnit cu aceasta situatie ?

Kitul a fost alcatuit din:
- Set garnituri, carter
- Intinzator, lant distributie
- Lant distributie
- Chit sina de ghidare, lant distributie

http://www.autopieseonline2...-bilstein/1889001


MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Distributia poate fi montata putin decalata de aici problemele astea,se foloseste un set de cale pentru blocarea vibrochenului in pozitia corecta,asa ca mergi la nea' mecanicu si roaga-l sa nu mai caute alte motive sa verifice daca se pot monta calele perfect dupa ce motorul a mers o perioada,daca nu se desface si se reface strangerea pe noile pozitii si scapi de probleme.Zgomotele pot fi de la lantul distributiei,compensatori hidraulici,intinzatoare,din nou ajungem la calarea gresita si presiune ulei ....un mecanic capabil rezolva asta in 30-60 min.restu cauta motive nu solutii.
Corect este cine a montat distributia sa si verifice/rezolve problema,daca nu e in stare sa dea banii inapoi toti si mergi in alta parte.
  • echinox98

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Asta i-am zis si eu ieri ca daca era de la bujii de ce nu a facut urat pana acum. Am luat oricum bujii noi ca la un momet dat venea timpul sa le schimb si sa stiu ca sunt schimbate, dar vad azi cum se comporta masina. Clar este ca o tine pe a lui ca este vreo bujie.

Multumesc pentru raspuns @mecaNIK
  • echinox98

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Operatie reusita, pacientul decedat. Sad

Dupa ce m-am dus cu bujiile ca sa scap de mecanic si argumentarea lui ca ar fi bujiile, a ajuns la concluzia ca da, distributia nu este pusa bine, dar asta dupa ce tot continua cu ideea sa merg asa cu ea si daca nu isi revine sa ma duc la el. Stau si ma intreb, oare atat de nesimtiti sunt oamenii in ziua de azi ? Sa se uite fix in ochii mei si sa-mi zica sa merg asa si daca nu-si revine sa revin si sa-mi dea dreptate ca este distributia dupa ce il contrazic si ii zic ca nu o sa-si revina.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Spune-i prostului ca zgomotul ala este de la ceva nepus cum trebuie, aia dovedeste ca piesele respective nu funtioneaza cum au fost proiectate si ca se uzeaza rapid,exista riscul sa te alegi cu o distributie numai buna de dat la gunoi sa se rupa si in cele mai fericite cazuri lantul sa toace capacu pana cand nu se mai aude ,da si asa tot nu e ce trebuie.Din ce sustine el acolo e cam clar ca desi accepta ca nu a facut ce trebuie te trimite la plimbare asa ca treci la planul B ,vezi ce dovezi ai ca s-a facut reparatia acolo,eventual 'convinge-l' ca nu e frumos ce face ia banii si mergi la cineva care macar daca ar fi sa faca ceva gresit isi asuma si remediaza problema.Dupa parerea mea astepta sa ajungi la alt mecanic sa faca ala treaba pentru care a fost el platit si sa te lasi pagubas.Mai golaneste spus fute-i un neveu si abia dupa aia vorbiti de bani,eu am obiceiul sa taxez si deranjul ....
  • echinox98

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Din start, nu am plecat din service fara fisa de garantie.

Sunt constient ca e destul de greu sa recuperez banii sa ma pot duce la alt mecanic. Abia m-am abtinut ieri sa nu "il iau de guler" sau sa ii zic vreo doua, dar ce obtin ? Legal vad ca toti acesti sarlatani sunt acoperiti, scapati de vina.


Cam asa merge motorul acum: https://mega.nz/file/a04BVaa...3CaV36VH4kTtzoCF4
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR