Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
Solutie
  • dragos.ariton

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salutare!
De curand m-am apucat sa imi schimb luminile din bord cu niste led-uri albastre (inca nu e gata). Problema este ca dupa ce am scos ceasurile din bord, nu le mai pot pune la loc. Stiu ce este acea maneta galbena de deasupra ceasurilor care ar trebui sa cupleze mufa din spatele ceasurilor insa de fiecare data cand o trag, acea mufa nu agata nimic, nu cupleaza nimic. Si astfel circul cu bordul stins.
Am incercat sa apropii cat de mult acele mufe pentru a le cupla insa de fiecare data cand trag maneta se misca ceasurila ca si cum nu ar fi mufele compatibile.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Ar trebui sa mai incerc sau fac ceva gresit?
Mersi!


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z14XEP

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • M-EduardAlecu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salutare! Am și eu o problema cu ceasurile de bord la un astra G Bertone, am desfãcut ceasurile de bord și când le-am pus inapoi nu mai merg corect, Ba dardaie, Ba rãmân blocate, dacã îmi cumpãr altele dupã ce criterii ma pot lua, eu am motor de 1.6 16 valve z16 xe......
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
dragos.ariton a scris:Salutare!
De curand m-am apucat sa imi schimb luminile din bord cu niste led-uri albastre (inca nu e gata). Problema este ca dupa ce am scos ceasurile din bord, nu le mai pot pune la loc. Stiu ce este acea maneta galbena de deasupra ceasurilor care ar trebui sa cupleze mufa din spatele ceasurilor insa de fiecare data cand o trag, acea mufa nu agata nimic, nu cupleaza nimic. Si astfel circul cu bordul stins.
Am incercat sa apropii cat de mult acele mufe pentru a le cupla insa de fiecare data cand trag maneta se misca ceasurila ca si cum nu ar fi mufele compatibile.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Ar trebui sa mai incerc sau fac ceva gresit?
Mersi!


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z14XEP


Probabil cand ai demontat, ai deranjat pozitia acelei "manete", fatã de cremaliera pe care o antreneazã.
Acea cremalierã vine cu o sigurantã in interiorul mufei ... si probabil la tine in loc ca siguranta sa agate mufa si sa o strangã, la tine o arunca in afara.
Studiaza mecanismul, este o treaba extrem de simpla acolo.

P.S. Eu tot nu inteleg astfel de "modificari" si astfel de culori extrem de obositoare si deranjante.
Da, faci modificarile acestea la masini de jucarie, in ideea "baloanelor colorate", de prin bâlci ...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
M-EduardAlecu a scris:Salutare! Am si eu o problema cu ceasurile de bord la un astra G Bertone, am desfãcut ceasurile de bord si când le-am pus inapoi nu mai merg corect, Ba dardaie, Ba rãmân blocate, dacã îmi cumpãr altele dupã ce criterii ma pot lua, eu am motor de 1.6 16 valve z16 xe......


Ai demontat doar "ceasurile" de pe masina sau le-ai descacut bucata cu bucata? Motivul demontarii/desfacerii? Ce ai facut concret acolo?
Daca le-ai desfacut, poate ai presat prea tare indicatoarele si acum, cumva freacã/agatã.
  • dragos.ariton

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2020

  • Mesaj Privat
sebage a scris:
dragos.ariton a scris:Salutare!
De curand m-am apucat sa imi schimb luminile din bord cu niste led-uri albastre (inca nu e gata). Problema este ca dupa ce am scos ceasurile din bord, nu le mai pot pune la loc. Stiu ce este acea maneta galbena de deasupra ceasurilor care ar trebui sa cupleze mufa din spatele ceasurilor insa de fiecare data cand o trag, acea mufa nu agata nimic, nu cupleaza nimic. Si astfel circul cu bordul stins.
Am incercat sa apropii cat de mult acele mufe pentru a le cupla insa de fiecare data cand trag maneta se misca ceasurila ca si cum nu ar fi mufele compatibile.
S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema? Ar trebui sa mai incerc sau fac ceva gresit?
Mersi!


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z14XEP


Probabil cand ai demontat, ai deranjat pozitia acelei "manete", fatã de cremaliera pe care o antreneazã.
Acea cremalierã vine cu o sigurantã in interiorul mufei ... si probabil la tine in loc ca siguranta sa agate mufa si sa o strangã, la tine o arunca in afara.
Studiaza mecanismul, este o treaba extrem de simpla acolo.

P.S. Eu tot nu inteleg astfel de "modificari" si astfel de culori extrem de obositoare si deranjante.
Da, faci modificarile acestea la masini de jucarie, in ideea "baloanelor colorate", de prin bâlci ...


Da, intr-adevar acea maneta avea o alta pozitie decat cea initiala. Referitor la lumini, tine doar de gusturi. Luminile nu sunt asa deranjante, iar la o intensitate mica, noaptea sunt chiar placute. Multumesc pentru idei si sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR