Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • HHdjsjshs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Se aude un țãcãnit când se încãlzește ca, un diesel doar când se încãlzește motoru la rece merge super bine, mecanicu mi-a spus ca este distribuția și trebuie sa schimb lanțu. Aștept pãreri mulțumesc.


MODEL: Astra g
MOTOR: Z14xep 2007

LOCATIE: Sibiu
  • HHdjsjshs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Dețin un astra g z16xep an 2004 îmi afuma o bujie la cilindru 1 când este rece motoru merge în șuturi, dupã ce se încãlzește merge bine. Aștept pãreri doar la rece merge în șuturi foarte rãu merge da rateuri când se încãlzește motoru merge bine
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru rateuri pot fi o gramada de motive, lipsa compresie pe pistonul respectiv,bujie,bobina,injector....asa ca prima verificare ar trebui sa fie un test de compresie si o dignoza,daca nu luata babeste si gasit ce nu-i convine.Zgomotul de diesel este des intalnit la motorizarile astea si daca tot se da jos distributia se verifica si tachetii hidraulici,uzura camelor,rolele culbutorilor,sorbul,presiune ulei garnituri noi la capace silicon de calitate si...mecanic priceput.
  • HHdjsjshs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Ok mulțumesc frumos pentru rãspuns, dar face prea exagerat mai rãu ca, un diesel eu zic ca face prea rãu o sa schimb distribuția sa vad dacã se mai aude asa sper sa fie doar distribuția mecanicu ar spune ca este lanțu și întinzãtoru nu ajunge ulei la ei sau ceva de genu oricum mulțumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR