Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Vabagiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Va salut am o problema cu portbagajul nu se mai deschide nu am avut problme cu el pana acum usile se inchid si se deschid din telecomanda doar portbagajul ramane blocat am verificat sigurante sunt ok daca scot borna la de la baterie sare singur se deschide daca il inchid asa ramane blocat din cheie merg doar usile am acest cod de eroare pe tester B3265-61 care sa fie oare cauza?


MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z1.7DTH
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Trunk Release Switch Stuck - ar insemna (dupa mine) ca este blocat mecanismul de deblocare a portbagajului.
Incearca sa deschizi portbagajul si sa verifici broasca daca nu cumva este blocata mecanic (dai cu WD40, vaselina, etc).
Daca nu este blocata mecanic broasca, atunci probabil este blocat sau ars motorasul de actionare a incuietorii.

PS. Desi nu ai scris bauiesc ca ai Astra H (ai scris in sectiunea asta) dar totusi ar fi bine sa ne spui si ce model (break, hatchback, berlina).
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
"Switch" se refera la microintreruptorul pe care apesi ca sa se deschida portbagajul.
Pare blocat pe pozitia apasat si deci, cand apesi pe el ca sa deschizi portbagajul, nu isi mai schimba starea (pentru ca este deja in acea stare/pozitie).
Probabil haionul este ridicat mereu, cu degetele de acel switch si ceva s-a deformat sau rupt sau deplasat in acel mecanism.
  • Vabagiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Da este vorba de un Astra H 1.7 cdti break! Si in legatura cu ce spunea colegu sebage s-ar putea sa ai dreptate o sa verific sa se mai indrepte putin vremea oricum va multumesc pentru sfaturi... Mai astept si alte pareri!
  • Vabagiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Sebage aveai dreptate cu acel microintrerupator el este de vina o intrat apa la el si nu mai functioneaza am reusit sa il dau jos cand vrea merge cand nu nu am dat si cu wd altul la schimb
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR