Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut bãieți , cer și eu o pãrere un sfat și un cost aproximativ dacã cineva a trecut prim ce urmeazã sa trec eu cu mașina ,
Z19 DT , 300k , mi sa aprins check engine și mi a tãiat accelerați , am oprit imediat având tester la mine , și mi a dat acesta cod P2279, nu se mai acelereaza cum trebuie ( sacadat , treptat) se aude un zgomot pe care nu l am mai auzit pana acum cam când ar trebui sa intre turbina, la mers se cam bâlbâie , și miroase și ceva ciudata a noxe a motorina nerasã nu stiu exact sa explic acel miros , orice pãrere este bine venit , și un cost dacã cineva a rezolvat problema asta , mașina o sa o duc la EDS Pallady , și o recomandare de un service bun este bine venitã , va salut!


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z19DT

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cauzele pot fi multicele, pe tot traseul de admisie (poate chiar si pe evacuare).
Dar, daca tot spui de acel zgomot si de miros, eu as verifica foarte atent traseul dintre turbina si galeria de admisie (furtun, intercooler, conectori).
Pui pe cineva sa accelereze moderat si ... cauti atent, poate, poate Smile
  • valentin 1234

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceasta problema P2279 la opel astra h z19dtl. Am rezolvat cu curãtarea EGR si senzor MAP. Dupa curãtare EGR-ului trebuie verificat dacã supapa inchide bine . Pentru motoarele cu tija swirl trebuie verificata si aceasta sa nu fie cazuta sau blocata.
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Problema a fost rezolvatã , egr nu a mai putut fi refãcut deoarece a afectat și partea electronica , la sfatul bãieților de la EDS , l am anulat și am fãcut și soft.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR