Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Marius Dorsa D

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2018

  • Mesaj Privat
De curând din greșeala am cumpãrat anvelope crezând ca am aceste dimensiuni de 195/65/R15 iar Dupa ce anvelopele au ajuns si am ajuns la vulcanizare cei de acolo m-au atenționat ca este cu dimensiune greșita ,ca cele de pe jante sunt de 185/65/R15.
In talon am nu am dimensiunea de 195/65/R15 ci ceva mai mic de genul 195/50 sau 55 si R16 .
Este o problema daca folosesc dimensiunile 195/65/R15?
Multumesc Si aștept sfaturi inainte de a face comanda de retur .


MODEL: Insignia 2014
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
daca nu sunt trecute in civ nu e legal si primesti amenda ce se cuvine....la rubrica opt. nu e trecut nimic?
daca nu e trecut nimic, faci retur si comanzi exact ceea ce scrie in civ si talon!
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Problema nu e doar cu amenda. In mod normal se retine si talonul pana la remedierea "problemei", dar eu nu tin minte sa se fi uitat vreodata vreun politist la dimensiunea cauciucurilor. Plus ca nici nu sunt sigur ca-s trecute toate dimensiunile in talon sau doar in CIV. Mai e posibil sa se faca figuri si la ITP.
Functional nu exista nici o problema, dimensiunile sunt foarte apropiate. Diametrul rotii cu 195/65/15 creste cu 1.2 - 1.3 cm fata de 185/65/15. Ca sa intelegi, cu alea pe care le ai in carte 195/50/16 o sa ai diametrul rotilor mai mic cu 2cm.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E o bramburealã totalã: nici mãcar nu știi cu siguranțã dacã ai roți pe 15(puțin probabil) sau 16(mult mai probabil)....Restul nici n-are rost sã mai discutãm...tu cu mașina și actele ei, ne pui pe noi sã ne dãm cu presupusul!
Skip ads

  • Marius Dorsa D

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Ca sa te pot lãmuri si cu brambureala asta de care zici tu ,dimensiunile sunt de 185/65/R15 ,situația era ca am comandat din gresala dimensiunea mai mare si vroiam sa stiu daca cineva a folosit dimensiune mai mare si daca a întâmpinat o problema.
Sunt destul de capabil sa citesc un talon,dar nah mai trebuie sa fie si cârcotași,nu toti suntem perfecti.
Dar apreciez recomandarea ta.
Zi faina!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Acum sã zicem cã ai lãmurit-o...
Dacã capabilitatea de a citi un certificat de înmatriculare(deși ptr informare completã pe tema dimensiunilor roților îți recomand CIV) e Ok, cum zici, atunci deficiența a apãrut la exprimarea, în mod clar/coerent, a problemei pe care o ridicai...dacã citești ce ai scris în postul inițial, o sã vezi lucrul ãsta...sau nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR