Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Hello ppl,

Novicele revine cu o intrebare la dvs. dupa ceva timp...
Vreau sa plec intr-un concediu anul acesta si o sa merg impreuna cu familia, drept urmare doresc sa achizitionez un portbagaj gen "cutie" din acela care se poate inchide - poate cuvantul "cutie" nu e cel mai fericit in acest context dar sper ca intelegeti la ce ma refer.

Totodata am observat ca acesta trebuie prins si pe o serie de bare longitudinale (suport) lucru ce imi lipseste de asemenea (se vede in avatar).

Imi puteti da si mie niste sfaturi in a achizitiona aceste doua produse. Daca ati putea si cu link ar fi ideal. Nu stiu ce dimensiuni sau ce sa achizitionez in mod exact si sper sa ma puteti ajuta macar cu cateva idei..

Multumesc anticipat,
Horia


MODEL: Astra 2010
MOTOR: Z13DTH
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutari,
Si eu doresc acelasi lucru pentru K-ul meu insa dupa ce am studiat un pic piata (ce-i drept m-am uitat doar la Thule si Menabo), am ajuns la concluzia ca pentru 2000-2500 lei cat as fi dat pe bare+cutie, mai bine ma indrept spre inchirierea lor.
Costa cam 500 lei (bare+cutie) pentru o saptamana, primesti si asistenta la montajul lor si mi se pare ca iesi si un pic mai ieftin. La suma asta mai adaugi garantia pe care o platesti, dar asa e si la o masina inchiriata.
Pentru un concediu pe an, cred ca varianta cu inchiriatul e o solutie de compromis. Plus spatiul salvat, ca nu mai trebuie sa le depozitezi.
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Apreciez foarte mult Sicka sfatul dat, insa noi mai facem drumuri si in localitatea mea natala si acesta ne-ar ajuta in economia timpului, de acum in colo.
Daca as merge la un magazin de piese auto si as explica ce vreau sa cumpar credeti ca m-ar putea ajuta?

Totodata as putea sa gasesc si pe emag asa ceva? Ca daca e sa caut, imi sunt returnate o groaza de variante si nu stiu in ce masura se potrivesc pentru o Astra H care e destul de mica...
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
In materie de cutii si portbagaje nu prea exista firma in afara de Thule, de aia sunt si asa scumpe ca nu prea au concurenta.
Poti sa te uiti la testele ADAC sa vezi diferenta dintre Thule si altele, chiar daca sunt firme cunoscute. Sunt si singurii care iti dau 5 ani garantie pe cutii. In plus barele alea nu se potrivesc de la o masina la alta si de la alte firme eu nu am reusit sa gasesc bare pt masina mea. La Thule iti comanzi pt exact modelul de masina.
Cele mai OK acum ca si pret/calitate sunt seria aia Motion.
Cu inchiriatul merge daca o folosesti o data la 5 ani, dar daca mergi la ski de 3-4 ori pe an deja ai scos banii in maxim 2 ani.
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
axEseN a scris:Apreciez foarte mult Sicka sfatul dat, insa noi mai facem drumuri si in localitatea mea natala si acesta ne-ar ajuta in economia timpului, de acum in colo.
Daca as merge la un magazin de piese auto si as explica ce vreau sa cumpar credeti ca m-ar putea ajuta?

Totodata as putea sa gasesc si pe emag asa ceva? Ca daca e sa caut, imi sunt returnate o groaza de variante si nu stiu in ce masura se potrivesc pentru o Astra H care e destul de mica...


Salut,
Eu am avut pe Astra G HB cutie de la Thule cu lungimea de 190 CM si a fost ok
O zi buna
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Daca ziceti ca se pliaza ok la 190 cm pe o Astra H, merg pe mana dumneavoastra.
Iar in materie de bare ce imi recomandati? Ce model stiu ca poate fi montat pe capota? Nu am detin nimic in acest moment, am vazut ca sunt niste gauri de prindere pe capota.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
@axEseN ai PM
O zi buna
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu folosesc de cativa ani bare cumparate din Lidl, cam 100-150 lei, sincer sunt multumit de ele, am carat si 2M cubi de scandura pe ele si inca sunt ok.
Le mai gasesti si in targ la vitan.
Iar ca si "coparseu, cutie, costciug" cauta un litraj mai mare, eu cand plec in concediu, sotia cara tot sifonierul si inca cateva geamantane Very Happy
Detin de 3-4 ani acest tip de cutie si sunt super multumit de ea. Sper sa nu se considere reclama.
https://portbagajeauto.ro/cu...e-portbagaje.html
Skip ads

  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Va salut,

Ionut, ai raspuns in prv - multumesc pentru ajutor

Intocmai cum ii spuneam si lui, eu nu detin (dupa cum se vede si in avatar) bare longitudinale de prindere ale celor transversale ...
Am in schimb 4 locuri de prindere in plafon, gen cu surub - daca e nevoie vin cu o poza
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da o cautare pe OLX sau pe goagal si gasesti o multime.
Uite un exemplu.
https://www.olx.ro/d/oferta/...f010eb07;promoted
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc IonutM si taxi43edy! Asta cautam in prima instanta - sa am pe ce sa montez o potentiala cutie Very Happy

Acum, o ultima intrebare legata de finete - cam cat de lunga sa fie cutia pentru o Astra H? IonutM zicea ceva de 190 cm lungime - nu e cam mare in raport cu masina/plafonul?

Gasisem la un produs de 190 cm lungime, Northline, nu Thule Razz urmatoarea informatie: -dimensiunea perfecta pentru un Renault Megane Break ( atentie la masini mai mici, varful nu trebuie sa treaca peste marginea parbrizului si capatul sa nu treaca de marginea lunetei)
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
La mine la Zafira A, parca trece putin de parbriz, dar nu ma deranjeaza.
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
axEseN a scris:Multumesc IonutM si taxi43edy! Asta cautam in prima instanta - sa am pe ce sa montez o potentiala cutie Very Happy

Acum, o ultima intrebare legata de finete - cam cat de lunga sa fie cutia pentru o Astra H? IonutM zicea ceva de 190 cm lungime - nu e cam mare in raport cu masina/plafonul?

Gasisem la un produs de 190 cm lungime, Northline, nu Thule Razz urmatoarea informatie: -dimensiunea perfecta pentru un Renault Megane Break ( atentie la masini mai mici, varful nu trebuie sa treaca peste marginea parbrizului si capatul sa nu treaca de marginea lunetei)


Salut,
Varful trebuie sa treaca de marginea parbrizului ( asa mi sa spus si mie cand am cumparat cutia de la Thule ) sa nu faca zgomot
O zi buna

  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Ok, bun.
Dvs, care aveti cutia de la Thule, a trebuit sa aveti si barele transversale pe un anumit model? sau nu conteaza, sistemul de prindere al cutiei fiind universal?

Ca si bare as merge pe:

https://www.olx.ro/d/oferta/...f010eb07;promoted
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Ma gandesc sa "marit" barele de mai sus cu aceasta cutie:

https://www.emag.ro/cutie-po...favorite_products

ce ziceti?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt ok, dar trebuie sa faci socoteala daca iti ajung 300L.
Eu inainte sa o cumpar pe a mea, am fost sa o vad fizic si sa vad cate "sifoniere" imi intra Very Happy
Initial si eu am vrut ceva mai ieftin, dar dupa ce am vazut-o ca si spatiu.....am ales sa iau un "animal" mare Very Happy (familia mare)
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Va dati seama cum ar arata o cutie mai mare pe o mogaldeatza de Astra H? Smile)))

Pai atunci, sa treaca sarbatorile Pascale si dupa ma pun pe spart bani Very Happy

Va multumesc tuturor inca o data si va doresc un Paste Fericit! >Very Happy<
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Salut oameni buni!

Am revenit sa va prezint si rezultatul final!

Va multumesc frumos tuturor! Mai ales user-ului tax43edy si pentru recomandarea Instant Auto! Au ajutat un atehnic sa-si duca planul la bun sfarsit.




  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Felicitari si sa o porti sanatos cat mai multi kilometri !
Mie personal mi se pare cam scurta cutia ... mi-as fi luat astfel incat sa ramana cam 5 cm intre cutie si antena, dar este doar o parere personala.
Ma bucur pt tine ca ai gasit ceea ce iti place si ca esti multumit de achizitie !

PS. Cati litri are cutia ?
  • axEseN

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Sa va spun sincer, am prins-o si la oferta - 588 ron si mi s-a parut suficient pentru nevoile noastre si ne-a placut si pentru ca face masina sa para mai inalta decat este Smile)))
N-am fi vrut sa para ca o placa de surf pe o masina mica Very Happy Mai jos sunt specificatiile tehnice.

CARACTERISTICI GENERALE

Tip montare: Pe bare transversale
Deschidere: Dreapta
Material: ABS
Compatibilitate: Universal
Necesita adaptor: Nu
Culoare: Alb

DIMENSIUNI

Volum: 300 l
Lungime: 131 cm
Latime: 72 cm
Inaltime: 37 cm
Greutate maxima suportata: 50 Kg
Greutate: 14 Kg
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR