Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • RGabrielSava

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Mi sa intamplat de 2 ori pana acum , eram in prima viteza si masina nu imi accelera si doar mi se tura,prima oarã credeam ca e din cauza mea , nu apãsam cum trebuie (permis de 4 luni) , dar azi mi sa intamplat in a 2 a viteza, aveam 30 la ora si vroiam sa urc la 40 si acceleram dar masina nu se accelera se turã pana la 3000 de turatii , si eu nici nu aveam ambreiajul apãsat in niciun fel , aveam piciorul fix langa el ca sa nu fie din cauza ca il țineam pe el sau ceva dar tot asa fãcea.


MODEL: Opel astra h hachback 2008
MOTOR: 1.7
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Ambreiaj uzat, în mod normal începe sa sara din treapta mare la viteza/forțã.Cand sare în treapta mica deja este terminat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
RGabrielSava a scris:Mi sa intamplat de 2 ori pana acum , eram in prima viteza si masina nu imi accelera si doar mi se tura,prima oarã credeam ca e din cauza mea , nu apãsam cum trebuie (permis de 4 luni) , dar azi mi sa intamplat in a 2 a viteza, aveam 30 la ora si vroiam sa urc la 40 si acceleram dar masina nu se accelera se turã pana la 3000 de turatii , si eu nici nu aveam ambreiajul apãsat in niciun fel , aveam piciorul fix langa el ca sa nu fie din cauza ca il țineam pe el sau ceva dar tot asa fãcea.


MODEL: Opel astra h hachback 2008
MOTOR: 1.7


schimba ambreiajul complet adica cu tot cu rulment, placa de presiune si disc si daca are volanta cu masa cu dubla si aceasta si lichidul de frana. verifica inainte sa nu ai scurgeri de lichid de frana pe undeva prin zona ambreiaj/vasul de lichid de frana. Ar mai fi posibila problema la pompa de ambreiaj si ar trebui si aia verificata...
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
DIsc ambreiaj terminat dupa cum au zis si colegii.Fa in felul urmator in a 3 a cu 2000 rpm constant calc-o mai tare Daca vitezometrul sta pe loc si turatia urca e clar .
Ai 2 variante avand in vedere ca esti incepator
1.Mecanic de incredere si schimbi doar disc + placa. Daca ai f...ut discul ai albastrit si placa sigur ,scapi cu vreo 4-500 piese + manopera probabil tot vreo 400. Verificare rulment nu are zgomot mai merge , volanta la fel daca nu batea.
2. Varianta mai deosebita vreo 2500 + manopera adica vreo 3000 RON aprox inlocuit tot si eviti sa-l patinezi pe viitor.
Pretul difera in functie de ce cod motor ai ... poate sa fie si mai ieftin daca ai DTH .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR