Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • deleted-146304

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salutare, Am vrut sa plec cu masina in strainatate si mi-a crapat turbina peautostrada A1 la o frana mai brusca, am chemat platforma, ma adus in oras la service, au desfacut turbin, miezul era praf, rupt de tot, am gast o turbina la dezmembrari direct de pe masina in stare ok, fara joc, mi-au montato si am plecat iar le drum a 2 zi, langa Budapesta sa auzit un zgomot, o intrerupere si na mai mers nici turbina respectiva, m-am intors inapoi asa fara turbo. Stie cineva cum de s-au dus 2 turbine in 2 zile ?


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z19DT
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Prima varianta este lipsa ungerii,de obicei cand se demonteaza o piesa uzata prima intrebare a mecanicului cu scoala este DE CE? dupa ce te lamuresti de ce .... remediezi problema montezi piesa noua si poti fi sigur ca tine mult si bine. De obicei jocul in ax si cuzinet ar trebui sa lase uleiul din circuitul de ungere sa intre ori in admisie ori in evacuare ori amandoua si te trezesti ca o ia razna,nu s-a intamplat asta de doua ori,inseamna ca este prea putin ulei la turbina.
Totusi verifica intai sa nu fi sarit vreun furtun ceva ,rar se intampla sa crape asa repede o turbina ,ceva ceva ulei ar trebui sa ajunga acolo daca motorul merge in mintile lui.
  • deleted-146304

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns, prima data sa facut praf si nu am mai putut sa merg cu ea pe roti, a 2 oara cu a 2 a turbina am venit pe roti mergand pana in 2 mii ture sa nu plece turbina care oricum nu mergea, probabil nu ajunge ulei la ea, cine stie
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR