Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • VCroitoru319

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Un simptom pentru schimbarea curelei de transmisie, care e în baia de ulei ar fi scãderea presiunii la ulei. Va fi un mesaj în bord. Cureaua în prima faza de uzura se scamoseaza. Acele scame se așeazã pe sorb și împiedicã absorbția uleiului, rezultând scãderea presiunii. Poate cineva sa confirme si/sau sa dea informații suplimentare. Viata curelei ar fi cam 70000 km, dar în timp, fara km mulți cât ar rezista?


MODEL: Astra k 2020, benzina, 110cp
MOTOR: F12SHL

LOCATIE: Galati
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu pot sa ma pronunt in acest caz, dar 70.000km mi se pare putin. La Astra G/H cu motor 1.7cdti cureaua de transmisie originala (care nu are niciun fel de ungere) e garantata de producatorul curelei 150.000km... insa am gasit masini cu 220.00km care inca mai aveau cureaua de transmisie ISUZU originala (cea de culoare maronie).

Momentan nu reusesc sa vad unde e progresul tehnologic al curelei inundate cu ulei, daca cea ,,uscata,, rezista numarul de km despre care am scris mai sus. Insa pe principiul ,,masini mai noi, idei mai bune,, va doresc succes in gasirea celei mai bune solutii pentru a prelungi viata curelei de transmisie de pe masina Dvs.

L.E
Si eu astept cu interes un raspuns de la proprietarii de masina avand un model asemenea masinii Dvs.
  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR