Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • AFlorinNicolae

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2023

  • Mesaj Privat
Salutare, sunt nou pe aici si tocmai mi-am cumpãrat o mașinã de care am auzit ca este "pãcãtoasa" pe partea mecanicã. Mașina este un Opel Insignia Sports Tourer, modelul de 160CP Ecoflex și am înțeles cã principala problema la modelul acesta este pompa de ulei. Sã schimb pompa ca sã fiu sigur cã nu plãtesc mai tarziu de 2/3 ori mai mult pe o posibilã segmentare a motorului?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sunt mai multe opțiuni : schimbi oring periodic la 60000 km, înlocuiești oringul cu o piesa de aluminu cu 2 oring uri, adaptezi simplu o pompa de ulei de z19dth, puii bloc motor cu tot cu pompa de z19dth. Funcție de buzunar. Sunt posesor de ecoflex 2010 de 6 ani și aproape 100.000 km. O vând pt ca e prea joasa (e varianta cu sașiu coborât) și e puțin depãșitã moral. Am reparat la ea altceva, motorul e original, cu oring înlocuit la fiecare 60000 km. Daca faci schimburile riguros regulat, nu ar trebui sa ai probleme. Acum depinde și de fostul proprietar. Avantajul e ca te bucuri de-o masina de clasã medie la un preț de achizitie scãzut. Am fãcut Grecia de 5 ori vara, iar iarna Bansko, Sureanu și alte stațiuni de munte. Marele stres este ca la orice parcare trebuie sa fii atent ca lovești cu buza în bordura iar iarna o atingi dedesupt, când mergi pe sleauri.
  • MAlex966

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Salut grup, știe cineva motivele acestei probleme: când apăs sau sau las accelerația se simte un mic hop, nu e e mare, și nu face tot timpul, nu se aud zgomote, cutia schimbă bine, nu agață, ambreiajul e ok nu alunecă, pe tester nu apare nimic. Insignia b, 2017, 1.6d. Am văzut undeva ca poate fi senzorul de la ambreiaj dar poate sa mai confruntat cineva cu această problemă și cunoaște rezolvarea

Mulțumesc anticipat
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Joc mic in planetara? Sau joc mare in rulment de pe planetara dreapta
  • MAlex966

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Cert nu am verificat, dar când iau un hop mai mare sau un limitator de viteză îmi scârțâie pe față… ar putea să fie de acolo acel hop, verific și vin cu update
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR