Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca m-am pacalit. Am cumparat ieri din Carrefour niste amarate de presuri universale. Pe moment nu mi-am dat seama, dar imediat ce le-am pus in masina am luat-o razna: miros a cauciuc de turbez. Le-am spalat azi cu toti detergentii din casa dar mirosul nu iese. Pot sa le fac ceva sau singura solutie e ... "altele"?
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
din pacate nu cred ca o sa reusesti
exact la fel am patit si eu si le-am aruncat Sad
asta e,se mai intampla
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris:Cred ca m-am pacalit. Am cumparat ieri din Carrefour niste amarate de presuri universale. Pe moment nu mi-am dat seama, dar imediat ce le-am pus in masina am luat-o razna: miros a cauciuc de turbez. Le-am spalat azi cu toti detergentii din casa dar mirosul nu iese. Pot sa le fac ceva sau singura solutie e ... "altele"?


o sa treaca cu timpul. Cu totii am patit asa ceva
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Daca sunt din cele negre, cu margini rosii, la vreo 30 lei, nu iese mirosul nici cu politia. SE ARUNCA.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Exact d'alea am eu pe o masina de la firma. Le-am luat din vitan.
Le tot calc in picioare de o luna, mai folosesc si un bradut mirositor si e ok.
Marea problema este bordul si usile de logan care put ca porcii aia spinosi. Very Happy
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu iese mirosul,incearca sa te obisnuiesti cu el. Daca sunt, cum a mai mentionat cineva, de alea negre cu margini rosii, de alea am si eu in masina cumparate din Metro de ceva vreme . Pe langa faptul ca put, nu miros, se ia si culoare de pe el, lucru pe care l-am constatat cand eram cu niste adidasi albi .

Ia-ti altele Razz
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa le lasi in soare vreo saptamana, de la caldura s-ar putea sa se mai evapore din chimicalele alea din ele...
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Incearca sa le lasi in soare vreo saptamana, de la caldura s-ar putea sa se mai evapore din chimicalele alea din ele...

Am lasat eu afara vreo 2 luni, degeaba ...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Incearca sa le lasi in soare vreo saptamana, de la caldura s-ar putea sa se mai evapore din chimicalele alea din ele...


eu le-am schimbat si i le-am dat lu taicamio care dupa ce le-a tinut in dacie numai in praf, tarana & co vreo luna(vede aspiratoru o data la cateva luni daca il bag eu), nu mai miros
  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
criss_slc a scris: solutie e ... "altele"?

ya right, iti recomand unele mai scumpe deoarece sunt confectionate dintr-un material de calitate superioara (mai tari de preferinta) si mirosul este redus
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt din alea cu margine rosie. Sunt integral negre si destul de groase (grosimea a fost factorul care m-a determinat sa le cumpar, pentru ca cele vechi erau foarte subtiri si se tocisera foarte mult). Ieri le-am aplicat un tratament preferential: sapun din abundenta si frecate cu o perie foarte, foarte aspra. Apoi puse la uscat la soare (inainte de ploaie) si am dat din abundenta peste ele cu un odorizant de camera (spray) din acela care "nu acopera mirosul, ci il elimina" Very Happy. Acum parca sunt mai acceptabile.
  • switch

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Am inteles ca ai probleme cu presurile de cauciuc. Nu te mai chinui. Ia unele din material textil si cand se murdaresc pui furtunul si peria pe ele si le speli. dureaza vreo trei patru ore ca sa se usuce si gata. Presurile din cauciuc vor mirosi forever, mai ales atunci cand este cald afara si masina sta in soare.
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Solutia cu peria foarte aspra, sapun si odorizant de camera a dat roade. Am mai avut nevoie timp de cateva zile de un odorizant de masina puternic (din acela la cutie) iar acum este foarte bine. Mirosul a disparut complet - desi masina sta toata ziua in soare.
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Covorasele ieftine au miros persistent de cauciuc, care se amplifica la caldura. Intrati vara intr-o masina tinuta in parcae, la soare cateva ore si muriti instantaneu. Sunt persoane carora li se face rau de la mirosul de cauciuc.In doi ani am cumparat 2 seturi de covorase ieftine. Primul s-a rupt, al doilea miroase ingrozitor. Solutia: ori covorase de calitate, speciale pentru tipul de masina, dar care costa ceva mai mult(lenesul mai mult alearga, scumpul mai mult pagubeste) sau mocheta cauciucata (vezi magazine de covoare) care se decupeaza dupa forma necesara. Eu pana la urma am adoptat ultima metoda. Am cumparat o fasie de mocheta de 0,50x4m. Pentru covorasele din spate am facut un sablon din carton. Pentru fata l-am facut dreptunghilar 50x75. Totul a costat 40lei si arata bine. Succes!
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat de la Autoa un set de covorase marca "Petex" pt Astra H, 100lei dar isi merita banii. Nu au nicun fel de miros, isi metin flexibilitatea la temperaturi scazute si se potrivesc destul de bine pe masina.
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la mine in oraS este o firma care se ocupa cu asa ceva. face pentru orice masina. deci se potriveste la fix. luni ma duc sa imi iau si eu covorase de cauciuc. sunt cam 120 lei. revin cu rezultate. cine doreste firma dati-mi Pm. nu vreau sa fac reclama
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Presurile confectionate din cauciuc de proasta calitate vor mirosi mereu , indiferent de "tratamentele" aplicate. Cele din material textil nu sunt practice...cu totii stim cata mizerie este pe strazile din Romania. Mai ales acum pe perioada iernii e problema cu apa in masina. Solutia cea mai buna este cu presuri din cauciuc-siliconic. Cum a zis si colegul @alexx1402 costa aproximativ 100 ron , dar isi merita fiecare banut. Nu miros , vin perfect pentru ca sunt special confectionate pentru fiecare model de masina si se curata foarte usor.
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am cumparat covorasele! sunt exceptionale! nu au nici un miros. adica doar daca pui nasu pe ele normal ca miros dar putin. se potrivesc la fix. au si o bordura cam de 1 cm.
  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu la ce au scris colegii mai sus,Un set de covorase special croite pt fiecare model isi merita toti banii!Am dat asta toamna 115 lei pe un set.Sunt dintr'un cauciuc rezistent-nu este nici prea tare-nici prea moale.
  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am luat set de covorase din cauciuc siliconic de la autoa speciale ptr modelul meu de masina si calitatea e super...nu miros deloc.100 ron au costat dar merita fiecare banut fiind dedicate pentru masina ta
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR