Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • constantincatalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara..De cateva zile mi se aprinde martorul abs dar nu tot timpul ,in acelasi timp cateodata vitezometrul ramane pe zero .am chemat pe cineva cu un tester si apar doua erori "comutator lampi frana semnal incorect" si senzor viteza vehicul defect .Mentionez ca stop pe frana am chiar si atunci cand martorul abs este aprins.am facut testul " agrafa" si nu-mi da nici o eroare. intrebarea este daca pot pleca la drum lung fara nici o problema,s-au la ce sa ma astept , miercuri urmeaza sa fac un drum ceva mai lung(400km) si nici un service nu ma poate rezolva pana atunci.
VA MULTUMESC ANTICIPAT.


MODEL: Astra GCC 2007
MOTOR: 1,4 .16v.benzina 66kw z14xep
Skip ads

  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ati sesizat huruit la vreo roata? Daca da atunci e posibil ca senzorul abs la roata respectiva e stricat cauza fiind probabil rulmentul in care vine incorporat senzorul abs
  • constantincatalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2019

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns nu am la nici o roata nici un huruit .problema este ca nu apare permanent,astazi de exemplu nu sa aprins martorul deloc
  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Incearca sa dai un jet puternic de apa pe fiecare roata poate ai pamant pe senzorii care citesc abs. si incearca sa verifici cuplele care intra la fiecare roata sa nu aiba joc sau sa fie ciupite.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ABS da doar fault-uri intermitente si nu stocheaza erori. ca sa poti diagnostica, tb sa pui tester-ul cand martorul este aprins si afli usor unde e buba.
la Astra G, senzorii de ABS sunt capsulati cu rulmentul si se schimba doar impreuna. rulmentul stanga fata este responsabil de citirea vitezei, de aici si vitezometrul nefunctional. dar am avut si surpriza ca aceleasi simptome sa apara din cauza cablajului de la senzorul ABS din dreapta.

cauze posibile:
- rulment (electrica) stanga / dreapta fata
- cablajele senzorilor de ABS stanga / dreapta fata
- calculatorul ABS

asteapta sa se aprinda din nou becul si du-te cu ea la electrician atunci
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mai mult ca sigur problema este la Rulementul stanga fata sau la cablajul acestuia (pe partea de ABS) iar legat de comutator lampa la fel de verificat cablajul si swich-ul de la pe dala de frana (posibil uzat contacul sau ceva in interior). Se rezolva usor mai putin partea cu rulmentul care se schimba cu totul ca nu ai cum la Astra g sa schimbi doar senzorul de rotatie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR