Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Boemul

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua dragilor!
Ma poate lumina cineva daca as putea monta un alt motot pe masina mea.
Am un opel vectra A , MODEL CN16Z din '92 cu un motor 1.6 i pe benzina.
As putea sa-i plantez un alt motor? Sau daca nu se poate, ar putea cineva sa ma ghideze pe la vre-un cunoscut sa cumpar un motor mai de Doamne-ajuta pentru masinuta asta a mea. Parca m-ar durea sufletul sa renunt la ea. Motorul vechi insa e gata. M-a ajutat un mare mester faurar sa-l gripez.
Multumesc celor care-mi veti raspunde!



MODEL: Vectra 1992
MOTOR: C16NZ
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Un sfat(nu neapãrat ieftin, dar de om gospodar; dacã ții la mașinã și vrei sã o pãstrezi): reparã motorul tãu. Mulți o sã spunã cã nu meritã un fer așa de vechi sã bagi atîția bani, dar e doar chestie de perspectivã și de disponibilitate financiarã...cã dacã n-ai leuștenii, poți sã vrei și avioane, geaba!
Dacã vrei sã ”plantezi” alt motor, se poate face(poți sã pui aproape orice motor, cu eforturi și bani mai mulți sau mai puțini), dar omologare, ptr a circula legal, din pãrți...sã pui un motor identic e cu cântec, e mai dificil sã gãsești unul într-o stare care sã merite efortul(sã pui un junghi doar ptr cã e ieftin și ”funcționeazã” nu e o soluție pe termen lung), dar nimic nu e imposibil pânã la urmã....oricum doar tu decizi pe ce cale apuci...sunt banii tãi, nervii tãi, timpul tãu.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,659
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Desfa intai motorul tau ca sa vezi cu ochii tai cât e de ,,gata,, si-apoi poti sa ne pui aici si ceva poze, ca nu ne suparam sa-ti raspundem daca stie vreun coleg cand e ,,gata,, un motor de-asta (daca se mai poate repara sau nu, ce se duce in general la el, etc).

Si cum de-ai ajuns la ,,mesterul faurar,, ...ce s-a intamplat initial ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR