Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • deleted-141538

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Va rog daca se poate un sfat ! Am cumparat un set de placute de frana spate ! Deoarece am trusa pentru presat etrierii , am trecut la schimbarea placutelor ! Pana aici toate bune , dar acum vine problema : placutele cumparate de mine sunt ( o pereche vorbesc ) una cu un arc la partea superioara si a doua cu 2 iesituri care trebuie sa se potriveasca ( banuiesc ) in doua din cele patru gauri de pe pistonul de frana . Am montat placutele asa cum am crezut eu ca este bine , adica cea cu cele 2 iesituri la interior pe pistonul de frana si cea cu arc la exterior ! Va intreb daca este bine asa cum le-am montat ! Ultima data au fost schimbate la un service auto si mi-am luat o teapa de zile mari ! Nu mai conteaza asta , dar cei de acolo au montat placuta cu arc la interior , la piston ! Cum este bine ?


MODEL: Vectra C 2002
MOTOR: 1.8 16v
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Uite ce am gãsit:



De aici rezultã cã plãcuta cu arc se monteazã pe partea cu piston, adicã vitãversa decât fãcusi matale.
  • deleted-141538

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Nu stiam ca in acest club jignirile sunt permise ! Am luat nota si voi face si eu la fel ! In rest : multumesc pentru fotografie !
  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Viceversa sunã mai bine? Colegul nu te-a jignit.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Vai, steaua mea! Ce înțepați...
Cred cã impresia de jignire provine dela faptul cã forumul, dintr-un motiv care-mi scapã, cenzureazã(automat și cred cã doar dacã folosești ”Previzualizeazã”, probabil un bug) unele diacritice(cele inferioare)...adicã eu am scris ”vițãversa” și a ieșit ”vitãversa”...deh, de-aia e bine sã scrii cu diacritice în aceastã limbã, ceea ce eu fac cu sfințenie, cã uite, dai de gingași de-ãștia de pricep ce vor ei și le sare muștarul...fãrã mici.
NB
De data asta nu am folosit ”Previzualizeazã” și diacriticele sunt acolo unde trebuie.
PS
@tuxi mulțumesc ptr clarificare.
  • deleted-141538

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Lasati-o asa cum a cazut ! Bine , am inteles , nu ai vrut sa ma jignesti si cu asta basta ! Oricum , multumesc pentru fotografie , am schimbat placutele asa cum ai spus si ... Tot nu inteleg : daca placuta fara arcuri are cele 2 iesituri , ce rost au ele ? Plus ca atunci cand am desfacut etrierii ca sa scot placutele pentru schimbare , din cauza arcurilor de pe placutele de frana etrierii au iesit foarte usor ne fiind nevoie sa mai bag surubelnita sa-i scot ! Ciudat !
  • deleted-141538

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Si daca tot suntem la capitolul asta : pot sa folosesc in locul capului de tubulara torx pe cel bihexagonal ? Vreau sa cumpar o trusa de tubulare si sunt in dilema ! Multumesc anticipat pentru sfaturi !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mitroi Vicentiu a scris:Lasati-o asa cum a cazut ! Bine , am inteles , nu ai vrut sa ma jignesti si cu asta basta !

N-o las niciodatã așa cum a cãzut...o mai mișc puțin. Și într-adevãr, nu am avut nici pe departe intenția asta...cumva logic, nu?!

Mitroi Vicentiu a scris:Tot nu inteleg : daca placuta fara arcuri are cele 2 iesituri , ce rost au ele ? Plus ca atunci cand am desfacut etrierii ca sa scot placutele pentru schimbare , din cauza arcurilor de pe placutele de frana etrierii au iesit foarte usor ne fiind nevoie sa mai bag surubelnita sa-i scot ! Ciudat !

Este posibil, dupã cum am vãzut și în alte cazuri, ca aceste plãcuțe sã fie compatibile și cu alte mașini, nu neapãrat Opel, și din varii motive (economice, etc) sã aibã detalii constructive nefolositoare pe un model, dar necesare pe altul....

Mitroi Vicentiu a scris:Si daca tot suntem la capitolul asta : pot sa folosesc in locul capului de tubulara torx pe cel bihexagonal ? Vreau sa cumpar o trusa de tubulare si sunt in dilema ! Multumesc anticipat pentru sfaturi !

Nu. Pãrerea mea.
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Mitroi Vicentiu a scris:Nu stiam ca in acest club jignirile sunt permise ! Am luat nota si voi face si eu la fel ! In rest : multumesc pentru fotografie !





nu fii suparat ,,bibu mai face cate o picanterie,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  • deleted-141538

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2020

  • Mesaj Privat
bibu16v multumesc pentru sfaturile tale ! Am sa tin cont de ele ! Sunt proprietarul acestei masini de relativ putin timp si mai am nelamuriri ! Multumesc pentru sfaturi !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sã fii iubit, sã te bucuri de ea și s-auzim de bine! Și de sfaturi avem desaga plinã, numai sã știi sã le ceri...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR