Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Bunã! Trebuie sa schimb garnitura pt ca este clar ca trebuie schimbata...scoate fum alb,în vasul de expansiune gaze
iar nivelul de ulei a crescut în baie. Întrebarea mea pt cei care ma pot ajuta este ce ar trebui sa iau? Ma refer la numãrul de gauri .....dacã cineva ma poate ajuta sa nu ma chinui și care a desfãcut acest tip de motor.
Motorul este de Isuzu și este vorba despre un Opel Astra F 1.7TD(X17DT) insa cei care sau uitat pe cartea mașini au spus ca motorul este de 60Kw și ca este TDS.
Va mulțumesc!


MODEL: Astra F 1996
MOTOR: X17dt

LOCATIE: Orastie
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ce scrie pe capacul motor ? Pe cel de ISUZU de 60kw/82cp scrie TURBO cu rosu.

Demontezi chiulasa si cand scoti garnitura originala vezi cate gauri are (undeva pe lateral). Apoi iei una noua cu acelasi numar de gauri. Eu am desfacut motorul la a mea si i-am pus garnitura de chiulasa AJUSA cu suruburi noi AJUSA, reparatia a fost o reusita iar motorul merge foarte bine de 38.000km. Strangi cu cheia dinamometrica exact asa cum scrie pe hartia cu care vine garnitura noua (atentie ca sunt niste cupluri de strangere destul de mari, iar ultima strangere este dupa valori unghiulare).

Curata bine resturile de garnitura de pe blocul motor si de pe chiulasa si nu uita sa scoti afara apa din gaurile unde trebuiesc folosite suruburile de strangere.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,503
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu stricã o verificare a planeitãții chiulasei, mai ales dacã e din aliaj de aluminiu...
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Da....scrie cu rosu turbo.
Ma gândeam sa fac comanda mai repede înainte de desfacere,însã cred ca o sa vb cu cei de la magazin în cazul în care nu e cea potrivita sa pot sa o schimb.
Sunt dependent de ea....nu pot sta o zi fara
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR