Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua colegi ...cred ca a reusit sa ma scoata la pensie cazanul. Initial eroarea era P0400 Nici acum nu stiu ce are defapt dar am schimbat 2 elecrovalve cele de langa baterie, toate furtunasele si cam tot asa mergea(-foarte ,foarte puturoasa,mai ales la deal) . Dupa ce am citit bine pe aici am inteles ca poate fi si debitmetru.Am scos fisa de la debitmetru si mergea mult tare mai bine... In fine am luat alt debitmetru si merge mult mai bine dar scoate fum la accelerare si am p0100 prezent care zice ca are semnal prea mare . Daca pun debitmetrul vechi am p0400 fara codul celalalt. Am opcom si am sters dupa fiecare operatie codurile de eroare.Ce sa inteleg. saptamana trecuta am schimbat si pompa de vacuum si tot asa era. Am pus pompa mea de vacuum inapoi dupa ce am inlocuit garnitura ca am gasit ceva ulei in electrovalvele vechi.Chiar nu stiu ce sa mai fac.Acum am lasat debitmetru nou luat (sh) care merge mult mai bine dar am un fum in spate ca la cazane....Nu ca nu ar fi ca are acusi 21 de ani. Cred ca am sa o duc in service pana la urma . Puteti sa ma ajutati cu ceva?.Multumesc.O zi buna tuturor!Am uitat sa va zic ca egr este verificat si este foarte bun si am si unul de rezerva.


MODEL: Astra 2000
MOTOR: Y20DTH

CODURI EROARE: Po100 si P0400
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mai aveam o dilema cu conducta de la pompa de vacuum spre servo frana si am inlocuit-o si pe asta. Pana la urma am pus inapoi debitmetrul meu care culmea ...nu scoate fum dar are P0400 cum am inceput...si nu se tureaza mai mult de 3500.Nu inteleg cum de celalat debitmetru nu mai are p0400...Urmeaza sa desfac admisia iar sa o curat. poate asta este.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu cauți unde trebuie: P0400 e altceva.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=148973
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma am apelat la prietenul meu vechi Dan Ciureanu caruia ai multumesc inca o data. Ce sa zic mi-a readus la viata debitmetrul meu ,cel luat din dezmembrari era dezastru dadea valori de 4 ori mai mari(in loc de 300 dadea 1000 la relanti si 1200 in functionare la accelerare). Debitmetrul meu dadea valori de 100 si ceva in loc de 300 si ceva.....Am gasit senzorul boost pressure de pe admisie mort si o o electrovalva de pe vacuum defecta. Electrovalva a fost inlouita si urmeaza luni sa iau si boost pressure.Deasemenea luni voi inpoia debitmetru la dezmembrari.. Voi reveni dupa schimbarea senzorului boost pressure.O zi buna!
  • fiorino72

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pana la urma am schimbat si debitmetru si nu am gasit senzor MAP decat nou si tot merge ca naiba. Nu trage deloc din cauza acestui senzor.Am luat o hotarare cruciala, ,,,masina va merge la programul rabla in favoarea unei stepway 2021....asta e !I in decembrie facea 22 de ani! O zi buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR