Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • GDragotoiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am o problema cu Opelul meu, cand accelerez se aude un suierat, scoate mult fum negru si nu mai are putere.
Am vazut ca unele din cauze pot fi turbo defect, lipsa etanseitate admisie si am observat o fisura in furtunul care pleaca din turbina pana la intercooler, insa nu il gasesc sub denumirea de furtun intercooler pe site-urile de specialitate. Este acelasi cu furtunul cu supraalimentare aer?

Multumesc!



MODEL: Opel Meriva 2003
MOTOR: 1.7 CDTI 100CP Z17DTH

LOCATIE: Drobeta Turnu Severin
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Teoretic, da, dar cel mai sigur dã-mi un VIN și identificãm piesa corect.

LE
Am gãsit asta, tubulaturã ieșire turbo(sunt mai multe piese: 2 furtune și 1 țeavã)(reper 11, GM 55354197):



Nu știu care furtun îți trebuie ție, cel lung, de jos, sau cel scurt și curbat, de sus?

Dupã ceva cãutãri, nu prea fructuoase, am gãsit doar asta:


Cod piesã ESEN SKV 43SKV300.
PS
Am mai gãsit ceva variante pe ebay...
Dacã nu gãsești piesã nouã, ceea ce ar fi recomandat, meritã încercat și la dezmembrãri, cu condiția sã le verifici bine ptr urme de îmbãtrânire(crãpãturi, fisuri, etc), ca sã nu dai banii degeaba.
În mod normal, un magazin mare și serios de piese auto poate identifica acest furtun, sigur au mai avut solicitãri; ei au și alte resurse de identificare și altã experiențã. Dacã nu reușești la primul, încearcã la urmãtorul, nu te descuraja! Baftã!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR