Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Stargax

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

De cateva zile imi apare coolant level error,
Am tinut apasat butonul settings sa intru in meniul ascuns, si am verificat temperatura Coolant
La drum intins variaza intre 88-96,
In treapta a doua la deal imi urca pana la 102-104 grade apoi scade
Aceste temperaturi sunt normale?

Nivelul antigelului este la linia de deasupra sagetii in vas.

Poate sa fie simptomele unui dpf care incepe sa se infunde? pentru ca nu isi mai face regenerarile cum trebuie? sau este senzorul defect din vas.

Va multumesc


MODEL: Astra 2009
MOTOR: Z19DTH
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eventual "Coolant level low".
Aparitia acestui mesaj pe display (BID, GID sau CID), inseamna exact ceea ce scrie, adica nivel scazut al lichidului de racire.
Problema devine mai ciudatica daca vrei sa o rezolvi. Pentru ca sunt mai multe cauze posibile (senzor defect, mufa cu contacte imperfecte, plutitor magnetic din vas cu probleme de culisare pe vas).
Pentru mai multe pareri/discutii, dai o cautare pe aici, o sa gasesti mult material.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema in felul următor . Daca nivelul la antigel este la nivel și tot vă arată eroarea este plutitorul blocat. Trebuie dat jos vasul și spălat bine până se aude plutitorul mișcând. De ce se blochează? Se depune cu timpul ( anilor) mizerie pe tija de la plutitor și îl blochează. Și atunci clar apare eroarea. Majoritatea dau vina pe senzor. Schimbi senzorul și tot eroarea. Atunci treci la vas: Alt vas că e simplu sa îl schimbi decât să îl speli nu ! Decizia îi aparține fiecăruia ! Eu am descris aici cum se poate rezolva problema.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E corect ce zici...la fel am procedat la Vectra C, aceeași problemă, aceeași rezolvare.
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
bibu16v@ super atunci. Daca nu faci tu personal așa ceva la mașina ta nimeni nu face. Replica mecanici : Alt vas. E simplu. Dar uite mai scutești niste bani daca se poate și rezolvi problema.
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Astra j aceiasi problema la 135000, inelul din vas plutea in lichid undeva nu la suprafata ,cred ca a patruns antigel in el si nu mai avea flotabilitatea necesara si mesajul din bord aparea mai intai la curbe si mai tarziu non stop.
Deci un vas schimbat te scuteste din prima de problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR