Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sall all ..din pacate am reusit sa lovesc masina ....l-am lovit pe unu care trecuse pe rosu dupa ce abia il evitasem pe altu care trecuse inainte de el...bineinteles si asta tot pe rosu... Confused

Intrebarea mea este:el avand asigurare astra care am inteles ca e cea mai proasta asigurare (mai e folosita de guvern ,parlament, SRI) si deci prin urmare nu pot baga masina in service unde vreau eu, cum pot sa procedez....
sa imi bag masina in service-ul pe care il stiu eu si sa il pun pe el sa plateasca iar apoi el sa isi recupereze pagubele (lucreaza in parlament omu)
sa ma las dus de ei in service-ul lor care probabil va fii unu pe masura-daca e sa fie cu parlamentul ,SRI-ul
sa iau asigurarea sa fac totul pe pielea mea, iar apoi sa ii cer doamnei de la service sa incarce toata factura si sa imi scot si eu bani macar de o bere....ca daca tot a lovit-o... Smile
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
astra ... vai de capul tau (din experienta). orice faci, nu baga banii tai!

primul pas e constatarea la politie. acolo iti da copie dupa asigurarea lui si pe el nici ca il mai intereseaza din momentul asta. tot politia iti da si dovada pentru reparatie.
apoi urmeaza constatarea la agentul astra. cu ea mergi la service pentru reparatii.
1. mergi la un service cunoscut de tine si plateste ala (ce e prost?) si apoi isi recupereaza el de la asigurare - prea putin probabil. sau platesti tu (daca esti super-fraier) si apoi te rogi de astra sa iti dea banii.
2. mergi la un service agreat de astra (erau putine si unii deja spuneau ca vor renunta la colaborarea cu astra). o sa faca un deviz estimativ, il trimite la astra, asteapta acceptul. intre timp poti sa circuli, sa nu lasi masina acolo. dupa ce vine acceptul duci masina, ei o repara, o iei, semnezi receptia si nu te mai intereseaza (cel mult spagile). sevice-ul va trimite actele la astra si isi va astepta banii (mult si bine).

daca nu ai facut constatarea la astra inca, sa nu mergi la service-ul radacini de pe ferdinand. acolo face constatari un scirbos care nici pagubele evidente nu vrea sa le recunoasca. merita batut dimineata la prinz si seara.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
si totul se face cat mai repede. Trebuie sa ajungi la asigurari in max. 5 zile, ai grija, astia poate au 3 zile. Daca nu, adio...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Aham.....mersi sezran....
Vazusem la politie ca se face constatarea la un service radacini.....dar nu stiam sigur care...
Pai-am niste pile intr-un service radacini ( pe undeva pe la sura mare) deci nu cred ca ar fi vreo problema cu "jegosu"
Am zis ca daca e sa fac masina, sa plateasca el si sa isi recupereze banii el avand in vedere sa lucreaza in parlament si cunoaste cam toti sefii de la astra, ....poate chiar sa isi mai aduage el una alta pe acolo sa isi mai scoata si el banii macar de un vopsit... Rolling Eyes
Ma gandeam eu ca nu e bine sa dau banii de la mine .....ca oricum nu am atatia-am inteles ca numai capota ma costa cam 10-11 milioane...vopsit si indreptat..
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu e asa cu radacinile!
astia de la asigurari au un program foarte nasol de constatari si nu le fac in orice service. sint doar citeva. (asta e valabil la toti, nu numai la astra). daca au la un "radacini" nu inseamna ca au in toate. din ce imi amintesc eu e doar 1 sau 2 "radacini" in care fac ei constatari. oficial nu au nici o legatura cu service-ul. e o camera cu o masa si 2 scaune (br.... ca in filmele cu securisti). singura chestie e ca e in interiorul service-ului.
poti merge acolo sa vezi service-urile in care fac constatari si programul. ca idee, in fiecare zi se fac constatari in 1 max 2 service-uri din bucuresti, in fiecare zi in altul. ceva de genul asta. si dupa constatare trebuie sa alergi. cu astra mai lucrau si cei de la service-ul din complexul sfera (razoare, intrarea prin trafic greu sau str. serg. nutu ion). seful (dl. enache) e amabil dar zicea ca o sa renunte la astra. in august 2004 avea facturi nerecuperate din 2003 (cel putin asa zicea). la mine a durat aproape 2 luni tarasenia.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
OOOOooooooohhhhh.......... Neutral ....deci am pus-o....in sensu bun al cuvantului.....
Eu credeam ca merge sa faci constatarea in orice service....dar daca e asa.....
Avand in vedere ca ii cunoaste pe directorii de la asigurari cred ca se poate rezolva ceva....
Si am inteles ca singura varianta e sa il pun pe el sa plateasca si apoi sa recupereze pagubele.....ca cica altfel nu se merita ......
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu ai cum sa il pui pe el sa plateasca. iti da copia asigurarii si isi vede de drum. doar daca asigurarile nu acopera totul, platesti tu si apoi poti sa il dai in judecata bla-bla-bla-bla... dar nu vrei sa ajungi aici.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Vericule...m-a luat inima.....
Am fost astazi la constatare si dupa ce am trecut cu bine cu partea cu "scarbosu" ......am fost in calea grivitei-clabucet....si noroc cu tipu din parlament ca altfel ma duceam pe copca... Rolling Eyes
A constatat foarte amabil ala dupa ce ii pusese asta in fata legitimatia.....si am plecat la un service erebus pe care l-am gasit pe o lista cu service uri unde imi pot repara masina......
La erebus-MI-A PICAT FATA..... Shocked....o bara daia normala de astra e 300E , o masca 100E iar un far 150E.....astea fiind doar piesele care trebuiesc schimbate.....nemaivorbind de capota si de manopera and stuff... Confused

Chiar atat de mari sunt preturile pe componente???......
Chiar asa de jegosi sa fie aia de la asigurari???.......

O sa trebuiasca sa vad ce si cum ...unde pot merge sa o faca fara sa dau vreun ban...pana atuncea...... Confused Crying or Very sad
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu cat ii bara si masca, in schimb am gasit un magazin unde un far nou ii 1 sau 1,2mil
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu cat ii bara si masca, in schimb am gasit un magazin unde un far nou ii 1 sau 1,2mil
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Vericule...m-a luat inima.....
bara daia normala de astra e 300E , o masca 100E iar un far 150E.....astea fiind doar piesele care trebuiesc schimbate.....nemaivorbind de capota si de manopera and stuff... Confused

la banii astia cumperi o astra fara motor Smile
Nu am fost atent reprezentanta respectiva are decontare directa(adica platesc ei direct la service) cu cei de la asigurari ? Daca nu, va trebui sa platesti tu reparatia integrala la service, iar apoi sa recuperezi in max 2 sapt banii de la ei si nu bag mana in foc ca iti restituie intreaga suma, mai bine intreaba inainte sa o bagi in service.
Am scris toate astea deoarece pe mine m-a lovit unul (vina lui) iar cei de la asigurari pentru ca am ales sa o repar singur (regie proprie) - situatie diferita de a ta din devizul estimat de doua reprezentante aprox. 80 mil ei mi-au dat decat 20 sau 26 Smile
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
roBERT..sincer sa iti zic i-as bate grav pe astia cu asigurarile.... Twisted Evil
de ce sunt eu de vina ca a trecut ala pe rosu..normal daia iti faci asigurare...sa stii ca in caz de accident ai o salvare....sincer chiar daca aveam bani nu puteam sa o fac cu banii mei ca mi-au zis si aia de la erebus.....ASTRA e cea mai proasta asigurare pentru ca sunt rau platnici...
Deci a ramas ca trebuie sa ma duc la un service cu decontare directa...si am fost....e unul la iesirea din bucuresti catre autostrada soarelui (eu stau in zona) si a ramas dupa o constatare si mai amanuntita facuta de aia acolo ca de fapt ala facuse chiar toata constatarea , nu mai lasa se si pentru altii.....
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Stai linistit cu Astra ca nu ai apucat vremurile celor de la GRUP feckin' AS
"please excuse my poor english"
A, si atentie mare cand duci masina in service, in afara de deja clasica usurare a masinii (pixuri casete criq...) mai nou am auzit ca se schimba si cauciucurile de la masina... nu de alta dar iti monteaza unele uzate uniform Smile Sad
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Asta stiam si eu ca ti-o fac baeietii de comanda dar nu e problema asta...ca am de gand sa stau acolo.....si la o adica e langa serviciul lu tata....deja l-am pus sa se intereseze poate ii cunoaste pe aia de acolo....
Si in plus pe 25 intru in concediu asa ca o sa am de gand sa stau cu ei oricat ar dura......daca e sa imi zica sa le-o duc acolo....o las goala pusca....nici macar presurile nu le las.... Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR