Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • MDumitrelOlteanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Buna ziua,am un opel cu o problemuta destul de grava dupa parerea mea...
Deci ,masina a fost tinuta peste iarna cu apa in motor in loc de antigel,prin urmare s a facut presiune in motor si un dop de la antiinghet de pe blocul motor a sarit,prima data s a deplasat si pierdea apa,dupa am inceput sa suflu in vasul de expansiune si a sarit de tot de la locul lui,de mentionat ca era si foarte multa rugina in zona aceea,dati mi va rog ideei cum as putea remedia aceasta problema si daca puteti un link sau ceva de unde as putea comanda un dop de genul,si daca stie cineva marimea dopului,din cate am vazut sunt pe marimi,30mm,20,40, etc,inca ceva de mentionat,acolo in zona dopurilor se ajunge foarte greu,este undeva in spatele motorului,sub rampa de injectoare,chiar sub parbriz in jos,ati inteles ideea,multumesc


MODEL: Opel astra g sedan 2002
MOTOR: 1.7 DTI-75HP,Cod:Y17DT
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
La motorul tãu, sunt, pe partea de lichid rãcire, 2 feluri de dopuri:
1. 6 buc 35mm GM 94229853;
2. 4 buc 19mm GM 94150231.
Care, pe unde vin, mi-ar fi greu sã precizez dupã documentația ce o am la îndemânã...
Baftã la gãsit!
NB Oricum trebuie sã faci loc ptr pregãtirea în vederea montãrii și montarea dopului( dacã nu ai acces direct): o sã trebuiascã sã demontezi una-alta...în acest caz, se poate mãsura locașul și un strungar poate fabrica acel dop.
Nu ar strica sã verifici toate dopurile, s-ar putea sã ai surprize...și nu din cele plãcute.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR