Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Vin cu o intrebare despre clanta/broasca usii spate. Nici macar nu stiu cum se numeste piesa in cauza.
Este vorba de clanta care pe interior este prinsa de o piesa de plastic mobila care la randul ei este prinsa de o tija metalica care actioneaza deschiderea usii din exterior. Acea piesa de plastic care tine tija respectiva este rupta.
Cum se numeste si pe unde gasesc asa ceva? Este greu de schimbat ca la ce am vazut eu pe acolo nu prea ai loc de manevra.

Multumesc.



MODEL: Astra H 2006
MOTOR: Z16XEP
Skip ads

  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Doar asta am gasit:
Pare ca se numeste clema tija de legatura pentru parghie maner exterior portiera... dar nu gasesc nimic pe nicaieri.
Nu stiu cu ce vine, cu clanta sau cu butucul.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Vorbesti despre: 24451266 sau despre 13210733 ?
Arunca un ochi aici
https://opel.7zap.com/en/car/a04/c/10/2-0/#4
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Da, 5 sau 6 din poza. Bucata aceea de plastic care se ataseaza la tija.
Am gasit si eu pozele alea dar nu se gaseste pe nicaieri de cumparat clipsul ala de plastic.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ia și tu din dezmembrãri, dacã te arde, cã n-o fi o avere! Mãcar cã o iei completã...
  • obioan

  • Mesaje scrise: 171
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nu e ca ma arde dar fiind o masina din 2006 nu prea are sens sa investesc in lucruri de genul asta.
Diferenta intre 10 si 300 lei, plastic versus clanta + butuc (ca nu stiu care dintre ele vine cu acel plastic), este prea mare ca sa fie justificata.
Dar da, stiam si asta ca pot lua toate ansamblele de la dezmembrari pentru acel plastic.

Pana la urma am constatat ca defapt acel plastic e prins de tija ca sa nu permita miscarea lui in laterale. Tija are un fel de carlig (defapt o indoitura la 90 de grade) care intra intr-o gaura de pe clanta. Neavand acel plastic, tija se misca si iese din gaura.
Am facut o "romaneasca" in care am bagat "carligul" in acea gaura iar pe butuc am lipit o bucata de lemn cu dublu adeziv care sa nu permita miscarea tijei in sensul de iesire al carligului de pe gaura. Culmea, functioneaza. Am facut o treaba de mantuiala dar cu mai mult efort se poate face ceva care sa reziste mai bine si mai mult.

Am lasat "solutia" asta aici pentru altii care vor avea fix aceasta problema. Butucul si clanta functioneaza perfect, problema era de la acel plastic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR