Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Andutzu Gtc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,
Va expun o problema cu care m-am confruntat in ideea ca ma puteti ajuta.

Sunt posesorul unui Opel Astra J GTC - 1.4Turbo. Prin iarna, am gasit un interior din piele/textil, de la o masina din dezmembrari, adusa din Anglia.
Avand in vedere pretul, undeva la 500lei tot ( fete de usi fata + spate si scaune fata + bancheta/spatar spate) nu am stat pe ganduri si l-am achizitionat, mai ales ca eu aveam varianta de textil, cred ca cea mai low, sa zic asa.
L-am lasat deoparte, asteptand cladura, mai ales ca aveam in plan si o insonorizare + schimbare boxe si nu vroiam sa demontez de 2 ori...

A venit caldura, m-am apucat de treaba.
Daca spatele a fost un swap cat se poate de simplu, pe fata nu a fost asa usor, detaliez in randurile urmatoare.

Instalarea efectiva s-a facut fara probleme, deconectat borna baterie inainte, scos mufe, scos scaune vechi, montat scaune noi, montat mufe, pus borna baterie.
Pus contact, eroare pe airbag, scaun pasager + o sumedenie de alte erori (comenzi audio pe volan + senzori parcare nefunctionali)

Masina donatoare fiind de Anglia, evident avea scaunele inversate.
Scaunul pasagerului avand un senzor de ocupare ( sper ca zic corect, scaunul soferului neavand din motive evidente)
Practic noile scaune de pe masina donatoare erau in oglinda fata de cele vechi.

In cele din urma am renuntat si am pus scaunele vechi. Au disparut toate erorile, mai putin o eroare de airbag, care este prezenta in continuare, insa nu specifica care scaun.
Astazi am facut revizia, am rugat baietii de acolo sa stearga eroarea, nu au reusit. Nu am avut cum sa stau langa ei, sa vad exact ce s-a intamplat si ce au facut.

Planul de viitor era sa dezechipez scaunele de pe masina de Anglia, si sa mut instalatia electrica de pe unul pe celalalt, in ideea asta rezolvand problema cu scaunele inversate.
Acum imi dau seama, ca daca eroarea este acolo, cu scaunele originale, ceva s-a stricat ( am stricat )

Va rog, sfaturi, indrumari,pareri, orice.

Mersi!

P.S. insonorizarea a fost facuta, pacat de contextul actual, covid, ma gandesc ca nu mai are nimeni chef de intalniri, as fi putut sa ajut cu un sfat pentru cei care vor sa faca miscarea asta.


MODEL: Astra 2013 GTC
MOTOR: 1.4Turbo
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tine-ti scaunele tale si schimba numai tapiseria..daca vrei, si buretele..e mai simplu.
  • Andutzu Gtc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Asta era a doua idee…nu am mai apucat sa scriu.
Vreo sugestie legatã de eroarea care nu dispare? Ce-i drept mâine aflu exact ce aparat au folosit bãietii de la service, ca dacã e universal poate nu reușește sa șteargã cu el. Mufele sunt ok, fire rupte/smulse nu sunt.
Ms
  • Andutzu Gtc

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Problema s-a rezolvat dupa inversarea instalatiei de pe un scaun pe celalalt.
Procedura este relativ simpla, cu putina rabdare o face oricine.
Partea de sezut a psagerului se scoate cu totul de pe cadrul scaunului si se muta pe celalalt, si invers pentru ca senzorul de scaun ocupat de la pasager este intre tapiterie si burete, in felul asta nu se mai desface tapiteria sezutului.

Interesant este ca pe scaunele vechi eroarea de airbag pasager ramane prezenta intrucat cablul senzorului de sezut era sectionat.

Eroarea a disparut singura.

Se poate inchide.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR