Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vikione

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Mutumesc de raspuns in primul rand..

Am verificat cu masina dupa ce am fost la spalatorie si dat cu jetul pentru indepartare orice mizerie de pe trenul de rulare.
Presiunea in roti o am ca si in cartea tehnica; ieri am schimbat cauciucurile cu unele noi Continental Premium Contact 2 (indice de zgomot foarte bun) + echilibrat roti.
Masina se comporta la fel... la o anumita viteza intra in rezonanta ceva pe undeva.. insa fara a simti vibratii in volan (specifice rotilor dezechilibrate)..

Sa vedem dupa ce schimb si bieletele barei stabilizatoare (una dintre ele e dusa rau)
Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La mine la masina am inteles ca zgomotul se aude de la pompa de apa.O sa schimb transmisia cu tot cu pompa de apa in martie sa vad cum se mai aude.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea are legatura cu subiectul threadului ce zici tu.

Later Edit: am vazut filmul pus de tine pe youtube. Exact asa face si a mea, nu are nici o legatura cu pompa de apa. E din softul calculatorului probabil. Eu merg asa de peste 50mii km si masina nu are nimic.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut colegi,si la mine se aude un huruit la turatie 1900-2000(in special cand merg constant cu aceasta turatie) de la toba finala si nu inteleg de ce?De curand am avut de carat ceva si am rabatat banchetele din spate si se auzea foarte urat.Ce sa fie,trebuie schimbata toba sau asa e la toate astrele h 13 cdti?Rog cei care au astre ca a mea un raspuns,cum se aude la voi?
Skip ads

  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Fratilor , poate ma ajutati si pe mine ! Am un zgomot-bârâit mai ciudat intre 2700-2900(in special cand merg constant cu aceasta turatie) la un H, 2009, 1,6 benzina ,cu 15.000 km; sincer sa fiu fiu acest zgomot-bârârit l-am avut de cand am luat masina, dar de vreo 2 zile parca s-a accentuat>>>'nvmoldovan' scria de un zgomot de rezonanta . Sã fie vorba de asta sau sa-mi fac griji ? Rolling Eyes
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ionitzaemil a scris:Fratilor , poate ma ajutati si pe mine ! Am un zgomot-bârâit mai ciudat intre 2700-2900(in special cand merg constant cu aceasta turatie) la un H, 2009, 1,6 benzina ,cu 15.000 km; sincer sa fiu fiu acest zgomot-bârârit l-am avut de cand am luat masina, dar de vreo 2 zile parca s-a accentuat>>>'nvmoldovan' scria de un zgomot de rezonanta . Sã fie vorba de asta sau sa-mi fac griji ? Rolling Eyes

De unde se aude zgomotul,motor,tobe,explica mai clar!
  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
SCZ. , daca nu am fost clar ; zgomotul se aude de sub capota in monentul in care accelerez la turatia indicata mai sus; >> azi am probat turatia ,cu motorul 'pe liber' si nu aparea cel zgomot
  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Poate conteza, sunt un tip 'pasnic' pe sosele, turatia de 2700-2900 o ating doar in treapta a 5-ea
Skip ads

  • crisancatalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pt Tiby , ai rezolvat cu zgomotul? verifica sa nu ai ulei pe iesirea din intercooler, daca e inseamna ca turbina e pe duca
  • ionitzaemil

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Va mai strsez cu inca un 'post' > motorul , la turatia indicata ,tinde sa devina si mai galagios; sa fie de la ulei, ca i se apropie schimbul? (sau ma stresez eu degeaba Rolling Eyes
  • mihaibbb

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La anumite turatii vibreaza grila de aer de la parbriz. Cand se aude vibratul ala incearca sa apesi putin pe ea sa vezi daca mai vibreaza. Problema asta o au aproape toate astra G
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am rezolvat nimic.Am schimat acum 3000 de km pompa de apa si cureaua accesorii cu tot cu role.Acelasi zgomot.Adevarul e ca am putin ulei pe intercooler.Cand ajung in tara o sa incerc sa il desfac sa vad tija de turbo cum se prezinta si sa duc si intercoolerul la reparat(sudat daca se poate).
Apropo ma inteb daca zgomotul poate fi de la egr.Stie cineva?
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mai citeste odata ce am scris...

xcuseme a scris:Later Edit: am vazut filmul pus de tine pe youtube. Exact asa face si a mea, nu are nici o legatura cu pompa de apa. E din softul calculatorului probabil. Eu merg asa de peste 50mii km si masina nu are nimic.

  • crisancatalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut acelasi zgomot, saptamana trecuta am desfacut furtunul ce vine din filtru de aer in turbina si am vazut ca axul turbinei are un joc de peste 3mm , aproape atinge in carcasa, am sa schimb turbina sa vad daca mai persista zgomotul.
  • crisancatalin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am curatat si egr-ul si zgomotul nu sa schimbat, inclin ca este doar de la turbina
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am o intrebare pentru cei care ati pus contragreutatea pe planetara: inainte de aceasta sunetul care se auzea semana cu acesta?

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sunt la a 2-a astra G si la fix 2100 turatii se aude o rezonanta, partea nasoala e ca eu merg in general in jurul acestei turatii (la 60 km/h, samd)
Probabil o sa ii pun si eu acea contragreutate.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Am o intrebare pentru cei care ati pus contragreutatea pe planetara: inainte de aceasta sunetul care se auzea semana cu acesta?


Exact. La mine se mai aude si acum dar mult mai putin si intr-o plaja f mica de turatii, depinde f mult de jante/anvelope si presiunea din ele.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Oare nu merge ceva gen antifon/burete, daca tot e o rezonanta...?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Unde, pe planetara? Smile nu cred.
Obisnuiti-va cu zgomotul respectiv, asta e.

Masina merge bine mersi, am facut aproape 70mii km de cand o am, si cam 60mii de cand i-am pus contragreutatea.

Atentie la pozitionarea contragreutatii pe bratul planetarei, daca cititi in urma, la mine e montata pe partea opusa fata de cum zice in TIS. Eu am facut teste in trafic si pe partea aia zgomotul se auzea cel mai putin.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR