Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Cristaky

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra Cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am avut acel zgomot pe la 2100-2200 rpm; s-a montat la dealer o contragreutate, si zgomotul a disparut in acea plaja de turatii; se aude mai jos, si puuuutin mai slab, pe la 1950 rpm.

Acum insa a aparut alta problema - daca o accelerez treptat, constant, pe la 2200 rpm incepe sa dea in nas masina, smuceste foarte urat. Suspectez un gunoi , sau o mica eroare. Sper ca luni-marti sa ajung la service, sa vad ce parere au mesterii. Va tin la curent.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pe ce parte a fost montat si daca se merita investitia , ceva detalii daca se poate .
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine se inampla acelasi lucru (Y20DTH remapat), undeva pe la 2200rpm. Maine am drum pe la mecanic si-o sa-l rog sa imi verifice tampoanele. Din cate tin minte, inainte sa fie schimbate, nu se auzea. Suspectez ca ori au fost puse prost, ori sunt de calitate proasta.
  • Cristaky

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra Cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Contragreutatea se monteaza DOAR pe planetara din dreapta, pt ca ea este cea lunga. Planetara din stanga este scurta, nu are rost montarea unei contragreutati, si nici nu cred ca are loc. Detalii mai multe nu am, operatiunea a durat maxim 5 minute, si nu am asistat la ea decat de la distanta, nu aveam tinuta necesara pt a ma baga sub masina, desi aceasta era ridicata pe elevator...

Eu am sa merg sa o schimbe cu una mai grea, poate scap definitiv de zgomot. Va tin la curent.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Montarea unei greutati nu duce la dezechilibru? tendinta de a arunca in exterior
  • Cristaky

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra Cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu am sesizat pana acum asemenea tendinta, insa rezolvarea am citit-o cu ochii mei dintr-o circulara GM.....daca erau probleme de genul asta, nu cred ca mai recomandau montarea unei contragreutati.
  • sasu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am montata contragreutatea si totusi are acest zgomot. oare trebuie montata una mai grea?
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au problema asta... oare dece nu cititi tot threadul cap coada?
Intrebarile voastre deja au raspuns in discutia asta.

Si acum ca a mai trecut ceva timp si am pus si anvelope de iarna... zgmotoul s-a schimbat din nou... acum suna altfel fata de anvelopele de vara.
Deci clar zgomotul si respectiva vibratie a planetarei difera in functie de ce jante aveti pe masina si ce anvelope/dimensiuni.

Pentru masina mea
- cel mai mic zgomot / vibratie - jante tabla 15" + anvelope noi de iarna Cooper WeatherMaster 195/60/15 (greutatea suplimentara montata pe planetara pe partea cealalta fata de cum zic astia in TIS) - mentionez ca tot se aude... dar f f putin si daca merg constant la turatia respectiva
- cel mai puternic - jante aluminiu originale Opel (cele in 7 spite) + anvelope noi Dunlop SP Sport 01 195/60/15, greutatea nu era montata deloc... doar cea care vine din farbica

Pentru cei carora le e frica sa monteze aceasta greutate pe motiv ca sare... se rupe...o trage forta centrifuga in afara.. etc etc: De cand am montat-o am facut peste 14mii de km si totul e ok. Am luat si gropi... am avut si viteze de 170km/h pe autostrada. Deci montati-o fara frica.

Daca masina este noua si aveti garantie la ea... aceasta contragreutate ar trebui ca cei de la service sa v-o monteze GRATUIT. Problema asta este semnalata in TIS si are si remediul dat acolo, deci e bine stiuta si recunoscuta de producator.

xcuseme a scris:Revin cu detalii Smile

Aveam si eu acest zgomot undeva intre 2050-2100 rpm. Se manifesta cam in orice treapta de viteza la turatia asta, mai ales in frana de motor. La momentul respectiv aveam roti 185x65x15 pe jante de tabla.

Initial suspectam vreun rulment, rola la distributie, etc...

Apoi am pus jante de alu (stock in 7 spite originale opel) cu roti de vara Dunlop sp sport 01 - 195/60/15.

Imedia dupa asta sunetul respectiv a devenit mult mai strident si persistent, si-a schimbat si tonalitatea, mult mai joasa, un fel de baraiala. Se simtea mult mai clar si mai puternic ca vine din dreapta jos (cum stai in masina) si am ajuns la ce a facut coforumistul "leontet" (cititi cateva posturi mai sus).

Cel care mi-a montat respectiva greutate pe bratul planetarei a pus-o fix invers fata de cum zic astia in TIS, adica pe partea cealalta a contragreutatii existente, spre roata, pe motiv ca in partea cealalta vine mult prea aproape de baia de ulei. Ce-i drept ramaneau cam 3-4mm intre greutate si marginea baii de ulei. Asta cu masina ridicata pe elevator, rotile lasate in jos la maxim. Am iesit cu ea la drum... acum vibratia se diminuase simtitor si coborase undeva pe la 1950rpm.

M-am intors inapoi si am insistat sa o puna ca in schitele din TIS, pe partea cealalta fata de contragreutatea deja existanta, cu riscul de a se atinge de baia de ulei. Am iesit din nou la strada, de data asta vibratia era mai puternica, dar oricum mult diminuata fata de ce aveam initial.

In concluzie m-am intors inapoi si am mutat-o inapoi ca prima data, invers fata de cum dau astia in TIS.

Per total sunt multumit de investitie, e mult mai ok fata de cum vibra inainte. Plaja de turatii in care apare vibratia a coborat si s-a micsorat simtitor, mai vibreaza f putin fix inainte de 2000rpm.

Cam asta e experienta mea.

Mentionez ca am mai "ascultat" cu urechea mea de paranoia si alte Astra G si faceau aproximativ la fel cum facea a mea cu cauciucuri de 185/65/15.

Una din ele avea roti de iarna pe 14".. la aia abia abia se putea simti vibratia. Dar respectivul urmeaza sa-si monteze fix ce am pus si eu (jante alu + anvelope noi) ... si o sa vad atunci daca se va schimba ca la mine.

Skip ads

  • dean22222

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2007 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
.am un astra 1.7cdti 2007...si din prima zi de cand am cumparat masina am avut un zgomot[ca o bataie,ceva dezechilibrat],in jurul turatiei de 2100-2200....independent de treapta de viteza si viteza masinii.am mers cu ea la AWP.PITESI service autorizat opel..iar raspunsul care credeti ca a fost? ,,nu stim de unde vine zgomotul'' ,,mai mergeti asa cu ea,sa vedem ce se intampla''..prima data au presupus ca este roata dezechilibrata..dar n-a fost asa.La propunerea mea au consultat TIS-ul si si au vazut ca intr-adevar contragreutatea montata pe planetara este problema.bineinteles ca a trebuit sa astept 2 saptamani sa soseasca piesa..si alte 2 sapt sa imi vina randul [programare]pt service..in total 1 luna.A trcut luna,am mers acolo,mi-au montat o a doua contragreutate..si surpriza...zgomotul era acelasi..doar ca se mutase de la 2100 ....la 1800rpm.Situatia era acum clara,contragreutatea era problema...dar nu se putea rezolva.Cae de-a doua contragreutate nu are nici o valoare daca este asezata asa cum este mentionat in TIS ....sau dupa ,,ochi''.Daca nu exista o masina de echilibrat este egal cu 0.La service s-a incercat convingerea mea ca nu este nici o probleme daca merg asa cu ea...insa in acest caz masina ii provoaca soferului un disconfort...motiv foarte intemeiat pt ca masina sa fie reparata in garantie.nici lucrarile anterioare n-au fost contra cost ,ce e drept, insa au fost degeaba.Am solicitat [eu,ca ei n-aveau nici un gand de asa ceva]inlocuirea planetarei ..iar raspunsul a fost,,nu se poate ca planetara n-are nimic''....insa n-o puteau face sa nu mai vibreze.Intr-un final au acceptat...a mai trecut o alta luna de asteptare..am mers si mi-a fost montata o alta planetara...fara contragreutate de aceasta data..cu care momentan nu mai am probleme[dupa 2000km parcursi].vreau pe aceasta cale sa-i informez pe posesorii de masini in garantie ca cei de la service-uri nu te trag de maneca sa faci ceea ce e bine pt masina ta.multumesc
  • bernek

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si la mine e prezent acest zgomot huruit vibratie sau ce o fi ... am jante aliaj pe 16 toli cauciucuri 205/50 (ceva trompete goodyear la 80 ron bucata) si zgomotul de abia il simt/aud/etc a fost prezent de acum cativa ani de cand am masina dar pe mine cel putin nu m-a deranjat deloc ...

referitor la contragreutate ma gandesc sa nu creeze la alte turatii dezechilibruri mai mari si intr-un final sa fie problematic ...
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Acum 1 saptamana am schimbat jantele la masina am pus jante de 15 din aliaj in 5 spite la primul drum am observat ca zgomotul de la 2100-2200 rpm a disparut complet , ciudat , nu? Very Happy
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
nu e ciudat deloc... am precizat pe aici pe forum ca zgomotul este influentat de greutatea jantei... dimensiuni anvelope... tip anvelopa...
Skip ads

  • florealucianm

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu acel zgomot pe la 2000-2100 rpm, se auzea mai tare in treptele 2 si 3, am fost la mecanic cu ea mi-a verificat planetare, bielete, caseta de directie.... nici o problema. Prin august m-am dus din nou la el pentru ca deja incepuse sa ma enerveze acel zgomot ( a aparut cam prin februarie) si mi-a recomandat sa schimb cauciucurile pe care oricum le aveam in plan pentru toamna asta pentru ca erau imbatranite; le-am schimbat cu unele noi Dunlop, rezultat.... zgomotul a scazut in intensitate foarte putin. Acum 2 saptamani m-am dus din nou la om fiind hotarat sa scap definitiv de zgomot, mi-a zis ca parerea lui este ca am un rulment uzat si trebuie schimbat. Tot uitandu-se la masina mi-a zis ca ar trebui sa chimb flansele la amortizoare (cea din stanga avea joc).... a doua zi mi le-a schimbat, am plecat spre casa si...... surpriza..... zgomotul a disparut....
Asta a fost la mine, Astra G hatch 2003 Y17DT. Zgomotul era cam cel pe care il descriu unii pe aici... un barait parca ar vibra ceva.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Zgomotul il avea masina de cand am luat-o , acum 3 ani , la 1 an am schimbat cauciucurile cele vechi erau de 185/65/15 si cele noi 195/65/15 , nici o modificare , rezultatul , schimbarea cauciucurilor nu au avut efect .
  • dumitrup

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor!
Am o vectra c 1,9cdti, 120 cp. A aparut o vibratie "suspecta" in momentul cand motorul ajunga la 2000-2100 rpm si dispare spre 2500. Para ca intra ceva in rezonanta si se simte in toata caroseria. Apare si in mers si in stationare. Masina are 15600 km si cred ca vibratia a aparut dupa revizia de la 15000.
Maine vreau sa merg la service da' tare mi-e teama c-o sa-mi spuna ca n-are nimic.
Daca ati auzit despre sau ati patit (doamne fereste) asa ceva, orice pareri sunt bine venite.
Multumesc.
  • crocodilul77

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z 16 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare...un "zgomot ciudat", mi-a aparut de vreo luna de zile, dintr-o data, se manifesta ca un harjait , ca si cum ai freca un carton de ciment...DOAR cand e in viteza, doar peste 2.000 de ture, in orice treapta.Daca nu e in viteza, pot s-o turez pana la...5.000 de ture, ca tot nu face.de curand am fost cu ea la un prieten la service, si a trebuit sa ies pe autostrada.Pe drum spre service NU A MAI FADELOC !.Cei de la service au urcat-o pe stand, au turat-o, au iesit cu ea pe strada, teste,teste.....si.......NIMIc...se aude un huruit , dar e diferit de zgomotul descris, la rulmentul dreapta....si ei spun ca ar exista sanse de 50 % sa fie de acolo....Acum, iar face zgomotul, dar mai incet...

Zgomotul apare dupa 2.000 de ture, cand e in viteza, creste progresiv cu acceleratia, dar , ciudat este ca, daca stau cu acc constanta, dupa un timp incepe sa se auda incet.Cum "pisc" un pic acc, se aude iar tare...
Ce poate fi ?
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am o problema carea aparut de ceva vreme (cateva luni),dar a inceput sa se intensifice.Manifestare:1.La accelerare la 2000 de ture incepe sa se auda un zgomot ca de mers in gol(chiar atunci cand ar trebui sa intre turbo) iar turatia scade putin.2.Masina la accelerare brusca de la 2000 la 3000 exact cand incepe sa se auda zgomotul incepe si scoate fum in mers.Fumul il scoate in cantitate mai mica si cand sta pe loc.Mai jos am un filmulet poate ma puteti ajuta.

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pare o problema pe traseul de turbo..... cel putin asa cred.
verifica urmatoarele:

- furtunele pe traseul turbo sa nu aiba crapaturi
- colierele care prind furtunele sa fie bine stranse si sa nu scape aer
- uleiul - cat de vechi e... ce marca/tip ? asigura cum trebuie ungerea turbinei?
- turbina - verificarea axului daca are joc si cat de usor se roteste
- vacuumurile - sa nu ai scapari
- intercoolerul sa nu aiba scapari de presiune
- wastegate - sa functioneze cum trebuie

Caderea aia de turatie o am si eu la acelasi motor, apare fix in zona in care poma de injectie incepe sa faca galagie mare in momentul in care e frig afara, undeva sub 10grade. Masina merge bine mersi de multe zeci de mii de km... dar in schimb nu am acel suierat.
  • vikione

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am citit postul si tind sa cred ca si la mine este aceeasi problema; cand am cumparat masina nu huruia, la reprezentanta mi s-a indicat ca ar fi un rulment - schimbat rulment dreapta.
Apoi ca ar fi vreun rulment de la planetara la intrarea in cutie, nu cred porcaria asta.
Am ceva joc in bieleta antiruliu dreapta si o voi schimba sambata.
Acest huruit, vibratie se manifesta doar intre 75 si 90 kmh iar apoi se diminueaza
Suspectam cauciucurile si am cumparat 4 bucati Continental Premium Contact 2 205/55R16 dar zgomotul nu s-a schimbat.
Se aude mai tare cand rotesc volanul spre dreapta in mers.

Posibil sa fie si la mine acele contragreutati de pe planetara? Probabil s-a dereglat ceva pe acolo din cauza drumurilor de la noi, mi-a ramas blocat si martorul cu "masinuta derapand" in bord (TCul parca)
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Tu vad ca ai Vectra, ma indoiesc ca e aceeasi problema. Cea cu contragreutatea pe planetara e specifica pentru Astra G.

tu ai putea verifica urmatoarele:

- prezenta noroi/pamant pe interior roti (in interiorul jantei)
- echilibrarea rotilor
- presiune roti
- directie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR