Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • SMehedintu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salut grup as dori un sfat se poate baga benzina la un Opel crosland x 12cc 130cp de 95 daca în cartea lui este recomandat benzina de 98 avind in vedere cã în tara nu se gãsește la toate benzinãriile am auzit cã face detonați și nu as vrea sa am neplãceri cu motorul daca cineva a avut aceastã problema as dori sa știu cum se comportã motorul cu benzina de 95 la motoarele cu 3 cilindri va mulțumesc și mai ținem legãtura cã mai sunt unele nelãmuriri in legãturã cu unele zgomote


MODEL: Crossland X 2019
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Pai manualul specifica carburant cu nivel minim CO 98, cred din considerente ce tin de problemele motorului, sau mai bine-zis de sensibilitatile sale. Deci puteti alimenta fara probleme cu benzina co 99, 100 sau peste. Concret, masina mea, din 2020, are pe usita de rezervor o eticheta cu CO 95 peste care e lipita o alta cu 98....
Multi alimenteaza masina cu 95, pt ca initial (la aparitia pe piata, in 2017 cred) nu era aceasta recomandare, pt 98. Si daca au fost masini cu aceasta motorizare cu probleme la bujii, curea de distributie sau injectoare nu se poate demonstra ca e de la benzina....dar de asta avem garantii!
Eu alimentez Crossland cu 98, desi mai am un Grandand, cu aceeasi motorizare, in care bag 95...si nu vad diferente de comportament. Mai mult, Grandland are si GPL si am deja cu el aproape 100k, fara probleme. Cred ca important e ca benzina sa fie de la un furnizor care nu umbla la calitate, adica 95 sa fie chiar 95.Gasiti pe net topuri cu teste de calitate.....pentru a alege o marca.
Eu unul am constatat cu ambele masini ca masina a mers mai rau cu benzina Lukoil, atat 95 cat si 100, dar pot fi subiectiv. Acum alimentez Petrom, dupa ce anterior eram client fidel Rompetrol, insa am considerat ca nu e diferenta calitativa intre cele doua marci pentru a merita diferenta de pret. In rest, MOL comercializeaza in Romania in general carburanti produsi de celelalte rafinarii, si doar aditivarea e la depozitul propriu.
In vechile manuale de mecanica scria ca intervalele de service se injumatatesc daca masina merge circa jumatate din drumuri pe distante scurte sau cu opriri dese....nu stiu cum o fi cu noile motoare, dar pe langa carburant sigur eu schimb si uleiul la 10k.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Probabil depinde de la ce rafinarie vine produsul.fara a fi subiectiv cu benizna de la petrom merge bine dar consuma mai mult asa ca eu alimentez doar 100 de la Lukoil si mergefoarte bine.La noi in zona ce este la Mol este adus tot de la Lukoil.
Rompetrol nu am bagat deoarece acum ceva ani am alimentat in Brasov si am avut probleme cu o aspirata , deci la turbo benzina nu ma incumet.
  • SMehedintu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Va mulțumesc pentru rãspuns acum Sint un pic mai clar spune-mi bazate mașina ta se aude un trãncãnit cînd schimbi viteza ceva pe la ambreiaj cei de la service mi-au spus cã nu are nimic cã așa Sint ele iar cînd demarez și se aude zgomotul ridic puțin piciorul de pe pedala pinã se mai echilibreazã un pic și mai dispare încã odatã va mulțumesc pentru colaborare
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Da. Ambele masini au cutia un pic zgomotoasa. Au un prag de debreiere cu care trebuie sa te obisnuiesti.
  • SMehedintu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc alfel Sint mulțumit de mașinã spune-mi cunoști un mecanic bun și serios eu caut de mult dar nu am gãsit la lucruri mai serioase cã uleiul și filtrele mi le schimb eu sãnãtate și mai ținem legãtura
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR