Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Mniculcescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Am facut 38300 km., iar la ultima revizie cei de la Radacini Militari mi-au recomandat schimbarea bujiilor. Masina merge perfect iar pretul pe care mi l-au comunicat m-a facut sa cred ca vor sa-mi schimbe tot motorul. Ce parere aveti, sa le schimb sau sa le mai las? Eu stiu ca bujiile se schimba dupa 50-60000km.,dar cand le-am spus, au zis ca la motorul asta au fost probleme cu bujiile iar producatorul recomanda schimbarea lor, dupa 30000km. Daca trebuie sa le schimb, ce-mi recomandati?


MODEL: Opel Grandlandx
MOTOR: 1,2 benzina.

LOCATIE: Bucuresti
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bujii noi, cu iridiu.
Au mai fost situații de genul, mie mi-au înlocuit bujiile la revizia de 2 ani și cele vechi funcționau bine, dar nu arătau deloc bine ...
Prezentarea la termen pentru revizie și efectuarea tuturor operațiunilor prevăzute de producător este condiție pentru garanție.
  • Mniculcescu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2024

  • Mesaj Privat
Multumesc. O marca anume?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu rețin exact, dar cred că sunt ngk.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ele merg bine însă nu fac scânteie suficient de 'puternica" iar arderea nu e completa.. Consumul e ușor crecut, în prima faza.. Mai durează pana apare mers întrerupt dar pot provoca probleme la blocul de bobine
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Riscul nu e de mers intrerupt la aceste bujii. Ele in mod normal trebuiau sa tina cel putin 100k....dar asta e specificul injectiei directe.
Schimbarea preventiva la 30k are alt scop. Practic bujiile sunt supuse la un stres prea mare in acest motor si se pot descompune la nivel ceramic, iar resturile pot distruge motorul. Am auzit de motoare distruse si sub 30k, dar pentru asta e garantia de producator si servisarea in reprezentanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR