Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Andy Crihan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Salutare , nu îmi mai merge sa inchui portiera dreapta spate , și am vãzut cã modului e oxidat și un pin rupt , și daca schimb modulul , dupã codul mare de jos , trebuie adaptat cumva la calculator s-au merge direct ?
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu trebuie adaptat nimic.
Insa, esti sigur ca pe acel pin ai fir in mufa? Din cate stiu eu, portierele sunt comandate toate in acelasi timp, deci exclus sa fie problema din modul.
Cauta mai atent la firele dintre stalp si usa si eventual actuatorul din usa.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cam e boalã de Opel bãtrân la firele de trecere la portiera aia...verificã cu simț de rãspundere firele alea din burduful de trecere din stâlpul B în portiera cu nãcaz, m-aș mira sã nu descoperi ceva nereguli pe-acolo...
Iar modulul ãla de centralizatã n-ar fi rãu sã te gândești sã-l arunci cândva...cautã altul, pune-l sus liniștit și la ãsta fã-i vânt.
  • Andy Crihan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Firele din portiera sunt bune , și doar pinul rupt de acolo duce la portiera dreapta spate. Mulțumesc mult
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

curata-l bine si lipeste-l cu pistolul de lipit, cu 1 leu costuri te-ai rezolvat, nu e complicat.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Hai sa vorbim putin mai serios.
Daca intri aici si soliciti ajutor, corect si frumos este sa furnizezi informatiile reale. Asta pentru ca poate si alti colegi vor fi in aceasta situatie si nu este ok sa furnizam informatii incorecte.
Si din avion sa vede ca, modulul tau nu poate avea circuite separate pentru inchis/deschis fiecare usa, aste pentru ca are DOAR doua relee (o punte H cu relee).
In primul rand, pinul acela rupt, este ori alimentarea pentru circuitul de putere, deci cu el rupt, nu va functiona niciuna dintre usi. (daca ar fi pinul nr.9), ori este un pin nefolosit, deci fara importanta ca este rupt (daca ar fi pinul nr.4)
Apoi, asa cum am mai scris deja, toate usile (si portbagajul si trapa de la combustibil) primesc comanda de pe aceiasi pini ai modulului, adica pinii 7 si 8.

Acum, este drept ca eu vad acolo o improvizatie, nu stiu exact ce s-a intamplat cu instalatia ta in acea zona, pot doar sa presupun ca cineva, candva a incercat (poate chiar a reusit) sa monteze o alarma sau doar o alta inchidere cu telecomanda.
Daca vrei sa refaci totul cum a fost, te putem ajuta.

Pe scurt:
- refaci contactul pe acel pin (chiar si printr-un fir scos prin carcasa de plastic);
- verifica foarte atent firele (ambele) pana in actuatorul din usa care face probleme.

P.S. Daca a fost doar o intrebare capcana si defapt ai vrut sa afli daca poti sa inlocuiesti modulul fara alte programari, raspunsul l-ai primit deja, da, poti inlocui modulul fara programari.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@ Andi Crihan

si dupa mine e pinul nr 9 cel rupt, uite si schema (o gasesti si in pagina de dinainte, la ASTRA F)



Uite numerotarea pinilor



Cum a zis si @sebage, fiind pinul de alimentare de forta teoretic nu trebuia sa-ti mearga nici o usa (iesirea se face pe pinii 7 si 8, acolo este inversata polaritatea pentru inchis/deschis) deoarece se vede ca sint legate in paralel toate usile. Tu zici ca doar una din usi nu merge, ok, cine stie , dar nu e logic.

Explicatiile sint cumva mai mult pentru mine, colegul a fost mai mult decit clar.
  • Andy Crihan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Chiar nu înțeleg ce s-a întâmplat acolo , am urmãrit fiecare cablu care și cum duce , și am vãzut cã de la pinul rupt pleacã la ușã , dar și eu prost nu am verificat în ușã daca ajunge curent , și daca a fost cândva o alarma pusa , eu as putea conecta alta ãla loc .. Oricum o sa schimb modulul și sa vad ce se întâmplã dupã . Și alta cale nustiu care e daca din acel modul pleacã la portiere și mã gândeam daca acel pin este rupt nu merge nici portiera dupã mine... Oricum mulțumesc tuturor pentru informații.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR