Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • extremefyoo

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, am tot rãsfoit forumul despre Corsa C și nu am gãsit modificãri pe partea de lumini la habitaclu .(nu știu cum sa formulez sa ma fac înțeles)
Am o Corsa C 2002 motoraș în 3 pistonase, km trecuți de 130k, și ma bãtut gândul sa fac mici modificãri (în bine zic eu) la sistemul de lumini.
1. În portbagaj am montat 2 becuri led tip banda in loc de lumânarea de fabricã.
2. Lumini plafoniera extinse tot prin același tip de bec (banda) led pe chederele ușilor (sper sa tina lipit) 😂
Ma bate gândul sa instalez în jurul consolei centrale fir luminos El Wire, cu intrerupator ascuns în mansonul frânei de mânã.
1. Întrebarea mea este dacã pot lua tensiune de la mufele de încãlzire în scaune aflate lângã bricheta. Nu am încãlzire în scaune dar am descoperit ca am cablajele. Tensiune nu am gãsit cu aparatul de mãsurã, poate nici siguranțã nu am în tablou. Nu am verificat încã.
2. Este un radiocasetofon cdr2005, pe care aș vrea sã îl schimb, nu mai merge nici un buton și vreau sa îl schimb cu ceva pana în 300-400 lei, nu am nevoie de Gps sau Aux. Ma mulțumesc cu USB sau card Poate bluetooth dar...... Rama de 1DIN cu buzunar sub, o am dar parcã 2DIN aratã mai bine.
Ce îmi puteți recomanda? Menționez ca am comenzi pe volan pe care nu le-aș pierde.
3. Am schimbat stopurile și am zis sa montez pe semnalizãri bec cu led. Problema e ca releul nu îl detecteazã ca fiind un consumator și am o semnalizare in vitezã. Am citit ca ar fi releu electronic dar nu am înțeles dacã asa ar reveni semnalizarea la normal. Ați schimbat releul normal cu unul electronic? Dacã da, cum lucreazã?
Mulțumesc anticipat și scuzele de rigoare dacã am postat greșit.
Mulțumesc



MODEL: Corsa C 2002 F08, F68 1.0 L
MOTOR: 973cc, 3 pistonase
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
1. Poți, cu condiția sã ai. Probabil cã trebuie sã adaugi mãcar 1 siguranțã în tabloul de siguranțe.
2. 2DIN cu 3-400ron, dacã existã, o sã fie cam pocnitoare...mai vrei și comenzi pe volan funcționale...cred cã trebuie sã mai adaugi ceva. La banii pomeniți poate pui o unitate originalã de GM/Opel, eventual mai performantã(studiazã pe forum, cred cã sunt posibile unele upgrade-uri), însoțitã de un modulator de calitate și ai șaorma cu de toate...
3. Am vãzut ceva releu semnalizare dedicat LED pe ceva site de piese/accesorii (auto?)moto...nu cunosc detalii, cã nu m-a interesat, dar dacã sapi poți gãsi ceva informații, zic.
  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR