Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • SPavel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Salut!

Am si eu un Astra K hatchback care recent nu ma scoate din "Check Brake Lights". M-am chinuit cu grija sa schimb becul fiindca palpaia si eventual se si stingea uneori.

Am deconectat farul de la alimentare si am vazut ca in interior are urme de arsusa. Nu stiu cum se numeste piesa sa merg sa o caut si nici cum sa o schimb.

Astazi cand am plecat cu ea am dat semnal dreapta si mi-a arata ceva de genul "Check reat light...", moment in care semnalizarea a inceput sa ticaie foarte rapid, cea de pe partea stanga a masinii, in spate nefunctionand becul de la semnalizare. Posibil sa fie de la mufa aceea arsa?

Inca un lucru de care am nevoie sa stiu... Mi-am spart bara din spate si am vorbit cu o cunostinta sa o schimbe. Multa lume mi-a spus ca daca scot senzorii si camera trebuie sa resoftez masina sau ceva de genul, odata decuplate din porturi. Nu stiu cum sa procedez, eventual bara o s-o puna baiatu asta si poate sa merg la un service sa o si resofteze. Va rog sa ma ajutati fiindca nu ma pricep asa de bine, multumesc frumos.


MODEL: Opel Astra K 2017
MOTOR: 1.6 81kW

CODURI EROARE: Nu

LOCATIE: Bucuresti
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa mine acea mufa ar trebui inlocuita insa nu stiu daca o gasesti prin dezmembrari. Acel pin afumat daca este pe firul de minus atunci e posibil sa-ti genereze mesajele de la bord. Incearca sa dai cu spray de contacte electrice si eventual sa indoi putin pinii care intra in mua pentru a-i face sa intre mai bine in contact cu mufa aceea (vezi poza de mai jos);

La senzori sint de parere ca daca deconectezi bateria de la inceput nu o sa fie vreo problema de programare dar mai asteapta pareri.


  • SPavel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat, gabimilo1. Mai astept pareri. Seara frumoasa!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR