Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salutare
E vorba de un Astra G 1.4 care a stat în parcare nemișcatã câțiva ani. Anul ãsta am dus-o în service la Eds in București și a fost repusã in funcțiune pentru cineva care tocmai învațã sã conducã.
Ieri m-a atenționat cineva în trafic cã îmi joacã o roatã pe dreapta... Am simțit cã la peste 110 /h volanul incepe sã vibreze dar am fãcut 1200 km deja cu ea fãrã probleme. La frânare sã aude un scârțâit metalic uneori deși plãcuțele sunt noi.
Acum sunt in Bacãu si nu știu ce fel de mecanic sã caut aici... Cei de la Eds mi-au recomandat sã verific geometria când au terminat mașina...
Mulțumesc


MODEL: Astra G
MOTOR: 1.4
  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Echilibrat roti la o vulcanizare bunã, fãcut geometria la roti și verificat vizual anvelopele.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Intoarce rotile fata cu cele spate si da o tura cu masina.. verifica daca vibratia din volan se mentine.

Daca se mentine, mergi la o vulcanizare buna (daca pot zice asa.. una mai ,,scumpa la bani,, care are certificare brandname (ex. Michelin, doar ca sa dau un exemplu)) si acolo rotile la care s-a pus mai putin plumb pentru echilibrare pune-le pe fata, apoi verifica daca mai ai vibratii in volan. Daca mai ai vibratii, urmatoarea ,,escala,, e un atelier care se ocupa cu geometria computerizata a rotilor, vezi ce zic ei... si sper ca o rezolvi direct acolo. Daca nici ei nu o pot rezolva, atunci lucrurile se complica si devine mai greu de rezolvat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR