Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • hmv97

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu o problema cu Opelashul meu Astra G hatchback din 2001. Imi scartaie ceva pe spate in viraje si la denivelari. Bucsile sunt bune, amortizoarele KYB schimbate acum 2 luni, arcurile sunt bune. Dati-mi idei de la ce ar putea fi, va rog.

Multumesc anticipat!


MODEL: Astra 2001
MOTOR: Z16XE
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Hayon?
  • hmv97

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2016

  • Mesaj Privat
La asta nu m-am gandit. Am schimbat telescoapele de la hayon acum cateva luni. Posibil acolo sa fie problema?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu. Dar acolo ar trebui sã ai, undeva între hayon și caroserie, niște reglaje de compensare ptr uzuri/jocuri care apar, în timp, la mașini de vârsta asta (mai ales pe drumurile mioritice), provenite din chedere, uzuri balamale/bolțuri, broascã, etc. Ca principiu, slãbești reglajele, strîngi jocul hayonului din broascã+blocator, dacã e necesar, adicã mare(se simte la mânã), și apoi întinzi reglajele astfel încât sã calce sensibil pe hayon în timp ce acesta se blocheazã ferm la închidere, fãrã a fi trantit cu putere. Inclusiv polița poate sã facã zgomot/scârțâit.
Ai 4 tampoane, 2 fixe(cred) și 2 mobile(se pot înșuruba/deșuruba ptr a li se modifica înãlțimea), poz.19 și respectiv poz.18:


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR