Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • ARITON GABRIEL

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1998 N226758
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut! As dori sa stiu si eu daca stie cineva de ce nu se aprind stopurile de ceata la Opel Corsa B 1.4 benzina 44 kw fabricatie 98 model S93. Specific faptul ca am buton pentru stopurile ceata sau proiectoare, becurile sunt bune, triplele sunt bune dar nu se aprind, am verificat si sigurantele si sunt ok. A doua problema, am dat jos EGR-ul ca sa-l curat, iar intre EGR si galerie are o garnitura din tabla fara gauri. Este anulat cumva EGR-ul, avand tabla aceea fara gauri cum este garnitura sau asa trebuie sa fie? Specific si faptul ca masina merge bine. M-ar interesa foarte mult cum pot rezolva problema aprinderii stopurilor de ceata. Multumesc anticipat!


MODEL: Corsa B 1998 model S93
MOTOR: N226758
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Incepe prin a verifica foarte atent siguranta F6 de 10A, eventual poti sa o si schimbi ca sa fii sigur.
Apoi, sa nu fie interpretata gresit intrebarea, dar, esti sigur ca stii cum se aprind luminile de ceata spate?
Pentru ca vad ca sunt doua conditii care trebuie indeplinite, luminile de faza scurta sa fie aprinse si/sau luminile de ceata de pe fațã sa fie aprinse, abia apoi se pot aprinde luminile de ceata de pe spate.

Daca toate astea sunt ok, problema devine putin mai ciudatica si cred ca vei avea nevoie de cineva care se pricepe cat de cat la electrotehnica. (daca te incumeti sa faci verificarile, te vom putea indruma).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR