Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • EBruj

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salut,
dupa cum spune si titlul, problemele au aparut la blocul de lampi de pe spate dreapta. Acum 2-3 saptamani am observat ca lampa de pozitie lumineaza mai slabdecat cea de pe partea stanga. Pe partea stanga schimbasem nu de mult timp becul si am crezut ca a cedat si pe dreapta asa ca am schimbat becul, dar mergea la fel. Acum de 2 zile am primit mesaj in bord ca a cedat un bec dupa care a aparut mesaj ca nu mai merge nici semnalizarea. Acest mesaj era intermitent (aparea/disparea). Am ajuns acasa, am desfacut blocul de lumini, am vazut ca becurile erau bune, am pus la loc si mergeau. Am inchis masina si iar nu mergea. Aseara am cautat sa vad daca nu au altii probleme si surpriza. Este o problema cunoscuta de ceva timp. Astra K forum Azi am dat jos stopul la serviciu si am observat ca pinul central este pe jumatate uzat (de la contact imperfect) si probabil cand facea putin contact mergea, cand nu, nu! Am vrut sa fac si eu o ciobaneala cum au facut altii, dar am gasit la serviviu o mufa de la un aparat vechi care avea vreo 20 de pini de aceeasi dimensiune cu cel de pe masina, am scos unul, apoi am taiat plasticul care tinea pinul central si l-am scos din locas dupa care l-am indoit usor invers, am introdus pinul in locul celui distrus si prin incalzire l-am fortat usor in locas (are doua gheare care intra in plasticsa nu iasa). Apoi l-am scurtat la dimensiunea celui uzat si le-am cositorit impreuna, dupa care l-eam izolat cu un tub termocontractibil (mai mult cu rolul de a le tine impreuna). Cand am introdus mufa s-a auzit putin zgomot de frecare, probabil de la zgura rezultata din carbonizare. Acum functioneaza perfect. Nu am facut poze pentru ca eram tare grabit. Pentru cei care au sau vor avea aceste probleme in viitor va ajut cu mare drag.


MODEL: Astra K 2016
MOTOR: 1.4T 125 cai
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cine nu vrea sau nu stie sa mestereasca, se poate adresa serviceurilor autorizate Opel (Radacini si Eurial)), care inlocuiesc soclul becurilor + fire + mufa gratuit.
Inteleg ca este un fel de rechemare facuta pt acest defect.
A mea e in garantie extinsa si mi-au fost schimbate gratuit.
  • EBruj

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Asa este, existã ceva rechemare dacã te încadrezi în ceva limitã de 5 ani/100k km parcã. Eu nu mai am garantie oricum si am si îndemânare/scule sã mesteresc. Am postat aici si pentru cei care vor avea masina peste câtiva ani de acum încolo si nu e la îndemânã service-ul sau stiu sã mestereascã/au pe cineva care stie...Revin cu niste poze cã nu terminasem operatiunea la serviciu. Am dat mufa cu spray de contact sã se curete oxizii mai bine si am pus si niste lipici cald unde am fãcut lipitura sã nu mai miste nimic acolo.
  • florin2020

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra F12SHR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Aceiași problema o am si eu…tot pe dreapta spate. Astra k 2020. Problema rezolvatã cu o alta mufa noua. Cost 40 de ron!
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ieri am schimbat si eu pe garantie lampa stanga spate. A fost nevoie de constatare si de 2-3 zile de asteptare dupa aprobare si venit piesa. Apoi, o ora in service si aia a fost.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR