Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Adyyda

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua. La un Astra j 1.7 cdti cu A17DTE, care este intervalul de schimbare la pompa de apa?
Masina noastra este din 2013, in cartea de service si facturile din Germania am gasit ca a avut distributia schimbata in 2017 dar pompa de apa nu apare ca a fost schimbata. Anul acesta trebuie sa schimb distributia fiindca am inteles ca pe curea se schimba cam la 5 ani dar nu stiu ce sa fac cu pompa de apa. Aceasta merge ok si presupun ca e cea originala fiindca nu am nimic ca interventie. In 2017 cand a fost schimbata distributia masina avea 149.000 Km iar acum are 225.000 Km. Antigelul l-am schimbat acum 1 an.

Distributia originala costa 850 lei iar pompa de apa costa 1700 lei (imens) + 25 lei garnitura pt ea pe revizieshop.ro. In service acestea ar costa garantat si mai mult. In alt magazin online distributia originala este 1049 iar Bosch de ex este 371.

Dilema mea este daca sa o las pe cea originala cu 225.000 km dusi sau sa pun una aftermarket pentru ca originala nu prea imi vine sa pun?


MODEL: Astra 2013
MOTOR: A17DTE
Skip ads

  • Sycron

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A17DTF
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, detin un astra j 1.7 DTF din 2013, iar masina are pompa de apa cu senzor(cum ai si tu, de asta costa atat). Din cate am inteles si eu se schimba pomba doar daca nu mai lucreaza sau are pierderi, dar in schimb se schimba antigelul la fiecare distrubutie schimbata(cel putin eu asa fac).
  • Adyyda

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic cu pretul imens la original fata de aftermarket. Codul original opel este 1334198 si aftermarket sunt in jur de 130-200 lei. Ma dispera ca nu gasesc informatii de genul x piesa se schimba la y km sau ani.

https://7zap.com/en/part/VAUXHALL/1334198/

https://www.autodoc24.ro/dolz/7729196
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã pompa de apã e pe lanțul cinematic al distribuției, nici nu se pune problema sã nu o schimbi odatã cu distribuția...nici economic, nici logistic. Dacã știi cam ce se întâmplã când cedeazã o pompã de apã, gripându-se, nici prin gând nu ți-ar trece sã nu o schimbi...informeazã-te și o sã vezi. Vis-a-vis de faptul cã vrei sã pui originalã, îți garantez cã nu are niciun sens: pune pompa de apã recomandatã de cei ce presteazã manopera la distribuție și nu te doare capul pânã la proxima schimbare(presupunând cã mai ții sau te ține feru”).
LE
Din ce vãd eu prin documentații, pompa de apã nu este pe lanțul cinematic al distribuției, ci pe cureaua de accesorii. Dacã ai urechea finã și te uiți des pe sub/lângã motor/mașinã, poți sã o pãstrezi, sub rezerva, cã la kilometrii ãștia, te cam poate lãsa oricând...dacã circuli pe distanțe lungi și externe, nu prea meritã, referitor la confortul tãu psihic și material, sã nu o schimbi. Dar înțelepciunea se capãtã și din greșelile proprii...
Skip ads

  • Adyyda

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri. Tinand cont ca nu a fost schimbata pana acum o sa o schimb impreuna cu distributia fiindca tot intra in service. Mai departe e loterie fiindca si piesele noi se pot strica mai repede decat cele pe care le schimba...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cu piesele noi ai oarecum dreptate....se mai stricã, ca și mașinile noi.
Dar sã nu uiți sã schimbi și cureaua de accesorii, cu întinzãtor și ce-o mai avea. La kilometrii ãștia chia și o revizie la partea de lagãre(și nu numai) a alternatorului nu stricã...doar fiindcã e pe cureaua de accesorii.


Ultima modificare facuta de bibu16v la Lun 03 Jan, 2022 6:41 pm
  • Adyyda

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2020

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc de sfaturi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR