Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • S8863

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o mica problema poate stie cineva Smile
am o problema la acceleratie , daca merg cu masina in viteza 3-4-5 peste 2000 ture ma lasa fara pedala de acceleratie si motorul fasaie
niste mechanici mi-au adaugat in furtunul din intercooler o tija de aluminiu de circa 20cm lungime explicatie: motoru este prea puternic si nu rezista acel furtun de turbo.
Ideea este in felu urmator , acel furtun pe original costa 720 lei ( se merita cumparat ) ca aftermarket este 120lei la epiesa... , m-am saturat sa merg cu masina ca mosii sa schimb pana in 2000 de ture ..
Masina cand am cumparat-o mergea perfect , dupa un schimb de ambreiaj/Volanta/rulment de presiune a inceput sa pice si aceasta piesa de la turbina sau ce are ...
Masina am cumparat-o acum 5 luni nu am facut mai mult de 3mii de km cu ea.
Niste idee sau daca cineva stie ceva Smile ar fii de mare ajutor. Multumesc !
Sãrbãtori Fericite!



MODEL: Anatara
MOTOR: 2.2 163 4x4

LOCATIE: Bucuresti
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pe scurt, tu ai un furtun spart, pe care un mecanic ti l-a cârpit provizoriu cu o teava (cred ca nu tija) si care furtun, probabil a cedat si in alta parte sau nu a fost etansat complet.
Este normal ca in aceasta situatie, ECU sa comande "Limp Home Mode", adica acel mod de protectie, in care tu spui ca iti "fura" pedala.
Sper ca pana aici am inteles bine.
Mai departe, nu inteleg intrebarea. Pentru ca, in mod normal, se repara (fiecare dupa posibilitatile financiare), prin inlocuirea componentei defecte.
Orice furtun, presupun ca va trebui sa reziste cateva luni bune.
Probleme apar la contactul dintre cauciucul frutunului si aburii de ulei si desigur, chiar si din cauza solicitarilor mecanice.

P.S. Mi-a placut mult treaba cu motorul prea puternic Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR