Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Isy02

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salutare si la multi ani, de curand am schimbat ceasurile de bord pe al meu astra g deoarece cele vechi aveau niste probleme, dar astea noi au alt kilometraj, unde si cu ce se poate modifica km in cel vechi ? Peste tot am intrebat si au spus ca nu se baga la modificat kilometraj si unde am gasit ma cam usuca de bani pentru modificarea unei valori. Nu vreau sa dau km inapoi, ceasurile vechi oricum aveau km mai multi, dar nu vreau sa am alt km in bord. Mersi mult si o zi frumoasa.


MODEL: Astra 2000
MOTOR: Y17DT
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, la tine e cam simplã treaba: ai o goangã cu kilometrii reali, dar, deși ai gãsit tehnicienii pregãtiți ptr rezolvarea cazului, nu vrei sã scoți leuștenii! Noi ce sã facem? Chetã publicã ptr goanga ta?! Sã gãsim un milos care sã facã treaba la preț de alimentarã? Om vedea, poate ai norocul ãsta...Baftã. Embarassed
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In primul rand, treaba este ilegala, indiferent de ceea ce vei sustine tu, nimeni nu are cum sa stie ca este adevarat.
Scrierea valorii reale de KM, trebuia facuta de catre atelierul care a si schimbat instrumentele, astfel ei isi asumau modificarea.
Marea masa de Astra G, au venit su clustere VDO, acestea accepta modificarea de KM prin mufa OBD2 cu ajutorul OpCom. (nu detaliez, din motive de inteles)
Mai sunt si unele Astra G cu clustere TRW (parca), acestea nu accepta modificarea de Km cu ajutorul OpCom.
Indiferent de varianta, pentru cineva care are scule si stie, este o treaba destul de simpla. Din acest motiv sunt curios, ce inseamna "ma cam usuca de bani"?
Drumuri bune!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@sebage
Ai fi mirat: îi cere 50ron...hai, 100. Laughing Laughing Laughing Scumpã goanga.
Skip ads

  • Isy02

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2021

  • Mesaj Privat
Salut bãieți!
@sebage - am înțeles, ceasurile au fost schimbate de mine, cele vechi au fost TRW, cele noi sunt VDO, îți mulțumesc mult pentru îndrumare.
@bibu16v - nu știu pe cine cunoști așa ieftin, cã nu mai fãceam topic, dar e ușor sã ne luãm de cineva Very Happy
Majoritatea mi au spus cã nu se bagã deoarece nu se modificã km, le am spus ce s-a intamplat, și au spus cã dacã mai am ceasurile vechi se bagã, altfel nu, dupã am gãsit un așa zis "service" care îmi cerea o sumã cât sã mi cumpãr 5 ceasuri, am înțeles dupã cã e supra-preț, cred cã nici tu nu plãteai un așa preț pentru modificarea unei valori.
Mulțumesc încã odatã pentru recomandãri.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cunosc pe nimeni așa ieftin....chiar nu: din cauzã cã nu mã intereseazã. Asta nu înseamnã cã mã ”iau de cineva”. Era caterincã.
Corect, cum zicea și colegul @sebage, e ilegal, dar dacã ai avea ceasurile vechi, ai gãsit niște oameni înțelegãtori...dar tu nu le ai. De ce? Cazul era rezolvat.
Ceilalți au intuit situația ta ”specialã”, ca sã fiu elegant în exprimare(îmi pare rãu, dar asta e, educația mã obligã!) și vor sã te ardã la goangã. Sau nu?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Hai sa fim seriosi, pentru schimbarea km e usor, de vazut ultima hartie de la ITP si pe baza aceea poti modifica in bord. Nu costa mai mult de 100 de lei.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Chiar si 100 de lei, mi se pare mult pentru aceste clustere, dar na, depinde de zona/oras, de concurenta si de cat de mult il arde buza pe client Smile
Treaba cu tratatul in mod serios al partii de lagalitate si moralitate, eu nu o discut, doar am punctat-o.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Isy02 a scris:Salutare si la multi ani, de curand am schimbat ceasurile de bord pe al meu astra g deoarece cele vechi aveau niste probleme, dar astea noi au alt kilometraj, unde si cu ce se poate modifica km in cel vechi ? Peste tot am intrebat si au spus ca nu se baga la modificat kilometraj si unde am gasit ma cam usuca de bani pentru modificarea unei valori. Nu vreau sa dau km inapoi, ceasurile vechi oricum aveau km mai multi, dar nu vreau sa am alt km in bord. Mersi mult si o zi frumoasa.


MODEL: Astra 2000
MOTOR: Y17DT

Au punctat si colegii ...
Daca ai un "fix" dai banii, daca e scump renunti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR