Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Zepelinul321

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Salut,
As vrea sa reconditionez motorul meu ( segmenti+simeringuri), pe ce marca sa merg sa mearga mult si bine ? Fierbe apa cand e cald afara sau la un drum mai lung, cam 300-400 de mL la 300 de km extraurban, doar vara.
Miroase si a gaze in vasul de expansiune.


MODEL: Astra g
MOTOR: y20dth
Skip ads

  • Zepelinul321

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Pe epiesa sunt 2 tipuri, unul mahle cel mai ieftin set de segmenti si altul goetze engine cu 2 alezaje. Setul e pentru un piston sau pentru toate 4 ? Ce producator recomandati, e vreo diferenta intre cei de la goetze avand in vedere ca unul e aproape dublu ca pret fata de celalalt ?


https://ibb.co/640fYFD
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mergi pe Goetze, sunt renumiti pentru pistoane si componente interne de motoare. Dar intreb ca fapt divers, nu gasesti unul la dezmembrari in mintile lui, cu siguranta scapi de 3-4 ori mai ieftin decat o segmentare de motor. Cand vei da jos motorul pentru segmentare, o sa vezi ca vei avea nevoie de chiulasa alezata, scaune supape, simeringuri diverse care-s coapte, garnitura baie de ulei, simeringuri de palier, etc ,etc ,etc.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Înainte de segmentare trebuie sã mãsori uzura cãmãșilor ce distanța este între piston și cilindru
Skip ads

  • Zepelinul321

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Am gasit pe la 15 milioane si nu cred ca face mai mult de 10 mil unul, dar cine stie daca e bun. Apropo, un set segmenti e pentru un piston sau pentru toate 4 ?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Seturile marea majoritate sunt pentru un piston ,dar mai exista seturi si pentru cate 4 ,eu luam pentru motoarele in 5 sau 6 cilindri un set de 4 plus ...diferenta din alt set,asa ca trebuie verificat inainte de comanda. Mereu am mers pe o reconditionare de banii pentru alt motor,unele marci se pastreaza bine ,altele se uzeaza camasile,lagarele axe cu came,ghiduri si nu mai merita ,de aia se incepe cu demontare bucata cu bucata si verificat,abia atunci se pleaca pe o directie sau alta.Segmenti Mahle sau Goetze , garnituri simeringuri Elring cele mai bune care au ajuns la un pret suportabil,silicon pentru imbinari aluminiu/aluminiu cel de la VAG destul de scump dar cel mai bun,pentru alte etansari Victor Reintz .
Nu cunosc cum merg motoarele cu subansamble montate de altii,reconditionez chiulasa personal,planare si atat la atelier,verificat camasile,cuzinetii,pompa de ulei .Este bine de stiut ca motoarele cel putin generatia mai veche au fost proiectate sa suporte 3 reparatii capitale,asta inseamna cote de reparatii si piesele pe diferite cote,in timp s-a mers mai mult pe schimbat motorul cu totu iar ultima generatie se desira de nu mai ai ce repara la ele.
  • Zepelinul321

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Silicon vag nu am mai auzit pana acum, aveti vreun cod pentru el ? Eu doar victor reinz si elring foloseam.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da exista silicon folosit de grupul VAG (si asa este scris pe ambalaj,cu emblemele Audi,VW,Seat,Skoda) la imbinarile aluminiu/aluminiu este cel mai bun mat,pare poros de culoare alb-gri,eu il caut pe net dupa numele asta si nu m-a interesat cod,era la tub de aluminiu acum se gaseste si la tub de plastic de pus in pistol.Pare sa aiba alta structura decat celelalte de pe piata si a rezistat cel mai bine pe suprafete,mai ales la cutiile de viteze,dupa ar urma Elring si Victor Reinz bune si ele.Oricum din experienta importanta este si curatirea suprafetelor si degresarea lor inainte,plus timp de uscare.
  • Zepelinul321

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Meriva 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2021

  • Mesaj Privat
Problema este, unde gasesc eu un motor in stare bunã. Sigur nu mai exista cu putini km.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR