Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, m-am trezit cand am ajuns acasa cã nu mai am capacul inferior la oglinda dreapta la un opel astra h cu oglinzile mari. Dat fiind ca oglinzile pt acest model sunt o adevãratã problema nu reusesc nici cum sa imi dau seama daca ce gasesc pe Aliexpress e ok sau nu. In Opel EPC imi arata doar prostii pe site-urile pe care am gasit. Oare m-ati putea ajuta sa imi ziceti daca capacul gasit pe Aliexpress imi e bun sau nu? In țarã nu-l gasesc deloc si si daca l-as gasi la ce preturi cer magazinele care vand oglinzi sau componente pt Opel Astra H (cu fl sau cum ii zice) mai bine imi iau masina noua (glumesc). Îmi cer scuze ca masina e murdara, doar ce am ajuns nu de mult cu ea acasa de pe europenele noastre si autostrada si am constatat lipsa capacului. Maine o duc la spalat. Cod șasiu W0L0AHL35A2014753 . Mulțumesc



MODEL: Astra 2009
MOTOR: 1.7 CDTI (A17DTR)
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ție ți-ar trebui GM 13141999...pare cã se gãsește la un preț de 50-60ron, varianta aftermarket...vine grunduitã, pregãtitã ptr vopsire.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
E capacul inferior, nu se vopseste, e plastic negru. Imi dai te rog un link, poate o gasesc pe a mea.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din pãcate, nu gãsesc altã piesã decât acest capac...sunt 2 modele de oglindã la Astra H? Cã poate ar explica aparentele diferențe...
Poți încerca aici și poți pune și întrebãri lãmuritoare:
https://www.autopieseonline24.ro/oen/13141999.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Am intalnit si eu acea varianta cu oglinzi "mai mari".
Marina pe care le-am vazut eu, era Astra H din 2010, model aniversar "111 edition" parca.
Pe atunci, cautam doar oglinda (sticla) si nu am gasit AM, doar original si preturi pe masura.
Pentru cautare poate ajuta treaba cu modelul "111 edition" sau ar merita cautat ce oglinzi au fost puse pe utilitara (Astra H Van).

P.S. Nu mai retin daca era si mai lunga oglinda, adica mai iesita din gabaritul masinii, dar stiu sigur ca era mai inalta.
Daca, din fericire ar fi doar mai inalta, probabil acel capac ar putea fi la fel cu cele normale.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Da, sunt doua modele de oglinzi pt AstraH. Cea normalã care o au majoritatea masinilor si cea mare in care vezi foarte ok dar se gãsește mai greu decât apa pe Marte. Am comandat ceva capac de pe Aliexpress, din cate vad la modelul mic (nu al meu) capacul inferior face parte din corp nici nu se poate comanda separat. Am comandat la Epiesa oglinda cu totul si acolo am vazut ca capacul e practic lipit cu o clema de corp deci nu s-ar vinde separat. La mine era prins cu șuruburi. As schimba cu totul oglinzile cu oglinzi mai mici la o adica doar ca nici nu se potrivesc pe uși. O sa postez aici daca capacul comandat mi se potrivește dar va mai dura sãptãmâni bune pana ajunge sau luni (pana atunci scoci mare si banda de izolat neagra peste,... nici nu arata asa rau).
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Huh, si eu care deja aveam in plan sa-mi cumpar 2buc oglinzi mari SH de pe vreuna lovita, ca sa mi le pun pe a mea din 2005.

Esti sigur ca oglinzile ,,stock,, nu ti se potrivesc ? Intreb pentru ca nu vad care e logica, personal nu cred ca Opel a facut intr-un an care este unul final pentru acest model de masina un tip diferit de usa pe fata ,,conceput special pentru aceste oglinzi,, ..unul care se foloseste doar pentru modelul asta minunato-fantastic numit ,,101 Jahre,, care s-a fabricat doar 1an. Nu are nicio logica economica sa procedezi asa ca si fabricant de auto, ai stors tot ce era de stors pe timpul perioadei de productie, iar pe final eventual poti sa-i mai aplici ceva modificari... insa nu unele ce implica modificari de structura.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am mai studiat problema...dacã nu mã înșel din nou, se pare cã oglinzile tale(cu reglaj electric și încãlzire) sunt un model aparte, la care se gãsește doar oglinda întreagã GM 13141996, versiunile aftermarket pleacã dela 240 spre 320ron.
Ptr conformitate, a ta așa aratã:
http://www.youtube.com/watch?v=Sxp6puh_gXs ?

LE
ahappyuser a scris:
Esti sigur ca oglinzile ,,stock,, nu ti se potrivesc ? Intreb pentru ca nu vad care e logica, personal nu cred ca Opel a facut intr-un an care este unul final pentru acest model de masina un tip diferit de usa pe fata ,,conceput special pentru aceste oglinzi,, ..unul care se foloseste doar pentru modelul asta minunato-fantastic numit ,,101 Jahre,, care s-a fabricat doar 1an. Nu are nicio logica economica sa procedezi asa ca si fabricant de auto, ai stors tot ce era de stors pe timpul perioadei de productie, iar pe final eventual poti sa-i mai aplici ceva modificari... insa nu unele ce implica modificari de structura.

Perfect de acord: nici eu nu cred cã diferã prinderile pe portierã între cele 2 modele de oglinzi, din fix motivele expuse.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cand au fost problemele despre care scriam eu mai sus, intr-un final, a fost schimbata oglinda cu totul.
A potrivit si la prinderi si la mufa.

Si naiba sa-l ia de model aniversar Smile Smile Smile 101 ... 111, sincer, eu nu am dat importanta, deci nu as sti exact cum se chema acel model. (asa ca, foarte probabil sa fi gresit cand am scris 111)
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu știu exact de ce nu se potrivesc dar imi aduc aminte ca la un centru de dezmebrari un "nene" mi-a dat jos oglinda sa vada daca se potrivește oglinda mica la el (voia sa cumpere si nu era cu masina zicea cã sunt ca ale mele). Atunci imi aduc aminte ca nu se potrivea, plasticul e la prindere, nu mai retin exact ce. At nu stiam ce rare sunt aceste oglinzi.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Am mai studiat problema...dacã nu mã înșel din nou, se pare cã oglinzile tale(cu reglaj electric și încãlzire) sunt un model aparte, la care se gãsește doar oglinda întreagã GM 13141996, versiunile aftermarket pleacã dela 240 spre 320ron.
Ptr conformitate, a ta așa aratã:
http://www.youtube.com/watch?v=Sxp6puh_gXs ?

LE
ahappyuser a scris:
Esti sigur ca oglinzile ,,stock,, nu ti se potrivesc ? Intreb pentru ca nu vad care e logica, personal nu cred ca Opel a facut intr-un an care este unul final pentru acest model de masina un tip diferit de usa pe fata ,,conceput special pentru aceste oglinzi,, ..unul care se foloseste doar pentru modelul asta minunato-fantastic numit ,,101 Jahre,, care s-a fabricat doar 1an. Nu are nicio logica economica sa procedezi asa ca si fabricant de auto, ai stors tot ce era de stors pe timpul perioadei de productie, iar pe final eventual poti sa-i mai aplici ceva modificari... insa nu unele ce implica modificari de structura.

Perfect de acord: nici eu nu cred cã diferã prinderile pe portierã între cele 2 modele de oglinzi, din fix motivele expuse.

Ai un link cu de unde pot lua oglinda aftermarket cumva? Mersi.
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Huh, si eu care deja aveam in plan sa-mi cumpar 2buc oglinzi mari SH de pe vreuna lovita, ca sa mi le pun pe a mea din 2005.

Esti sigur ca oglinzile ,,stock,, nu ti se potrivesc ? Intreb pentru ca nu vad care e logica, personal nu cred ca Opel a facut intr-un an care este unul final pentru acest model de masina un tip diferit de usa pe fata ,,conceput special pentru aceste oglinzi,, ..unul care se foloseste doar pentru modelul asta minunato-fantastic numit ,,101 Jahre,, care s-a fabricat doar 1an. Nu are nicio logica economica sa procedezi asa ca si fabricant de auto, ai stors tot ce era de stors pe timpul perioadei de productie, iar pe final eventual poti sa-i mai aplici ceva modificari... insa nu unele ce implica modificari de structura.

Nu ți se vor potrivi, cumpara-le si încearcã daca nu crezi. Daca nu vinde-mi-le mie sau zi-mi pe unde le-ai gasit? (daca nu vrei sa le cumperi)
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
"Sticla" in sine, oglinda, nu are cum sa potriveasca.
Ansamblul cu totul, potriveste. (prinderea pe usa si mufa)
Masina respectiva, o mai vad prin oras (fiind vanduta de catre vechiul proprietar), daca o sa o vad zilele urmatoare, o sa pun poza, sa se vada ca are "urechi" diferite (oglinzi).
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
A pus proprietarul oglinzi mici in locul oglinzilor mari (ansamblu cu totul) sau invers? Daca da sincer iau 2 bucati doar pt ITP cand merg la ei nu imi pasa, in rest circul doar cu astea (se vede mai bine) . Eu asa retin cand a testat omul ala ca a fost foarte dezamãgit "nu se potrivesc". Si eu ma refer la ansblul cu totul. Prinderea daca bine retin e ușor diferitã si chiar daca ai adapta si plasticul ce vine pe usa e diferit si se vede ca naiba. Eu asa retin ca a fost dar repet eram la inceput cu modelul asta de astra H acu multi ani, eu ma uitam dupa alta piesa si l-am lasat sa isi faca numarul (sa testeze).
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
CountPorcula a scris:
bibu16v a scris:Am mai studiat problema...dacã nu mã însel din nou, se pare cã oglinzile tale(cu reglaj electric si încãlzire) sunt un model aparte, la care se gãseste doar oglinda întreagã GM 13141996, versiunile aftermarket pleacã dela 240 spre 320ron.

Ai un link cu de unde pot lua oglinda aftermarket cumva? Mersi.

Am mai pus link-ul de magazin online mai sus...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
A pus oglinda cu tot cu suport, pe stanga. Avea oglinda mare (model aniversar) si a pus oglinda obisnuita, mica.
Dai masca tweeter-ului jos (desi acum este riscant, din cauza frigului), asa vei avea acces la toate 3 suruburile de prindere (doua sub masca de plastic si unul pe rama usii).
Mergi la un SH, iei oglinda si ii faci proba acolo, este vorba de 5 minute maxim.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Inca nu am "gasit" acea masina prin oras, in schimb, am gasit alta, cu oglinzile "mari", parcata fix langa a mea.
Nu m-am putu abtine, am facut ceva poze, desi sunt cam irelevante (pozele), dar ... "ca sa este".

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumiri pentru poze!

Minunate oglinzile astea mai mari... acum ca am vazut care e diferenta sunt sigur ca se merita acest upgrade. Le-am pus pe ToDoList-ul meu pentru ce mai vreau sa schimb la masina mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR