Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ADey408

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Salutare , am o problema cu mașina , îmi consuma foarte mult ulei cam 1l la 600km... Acum am vãzut cã problema ar fi turbo , simeringuri de supape sau segmenți uzați, și eu nu știu cum sã depistez problema.adevarata , multi mecanici mi.au spus cã e turbina... Și am fãcut programare luni la service sa o dau jos și sã iau una noua , acum problema e cã nu știu sigur daca turbina poate sã mãnânce atât ulei... Și îmi e teama sa nu o schimb degeaba... Deși ea se aude cam urat fluieratul ãla la accelerare și decelerare.. mașinã tragw binișor in treptele 2 3 4 in treapta 1 e cam moarta are un lag mare... As vrea sa știu cum verific daca sunt duși segmenții sau turbina...





MODEL: Astra h
MOTOR: 1.9

LOCATIE: București
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
totusi personal,,inclin spre o verificare la service! !ptr a afla defectul sau defectele masini .nu te aventura din prima sa cumperi turbo,,, e scumpa si pe urma vezi ce zic baietii dupa ce se pun la verificat problema masinii! bafta!
  • ADey408

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Pai la service am fost cu ea și mi.au spus cã e turbina... Dar nu au verificato ...adicã doar așa dupã simptome au zis direct turbo...și de asta nu mai am încredere în serviceuri
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vreificat turbina insemna scos furtunul de la filtru la turbina si vazut daca are joc in ax si starea paletilor,din descrierea ta lagul poate fi si de la uzura din partea de compresor care se face de la jocul in ax ,90% este turbina,dar un mecanic care se respecta desface,verifica si isi asuma ce diagnostic dat. Sfatul meu este sa mergi la un service care iti inspira incredere platesti o constatare ,bani care se scad din factura totala cand se face reparatia....sau asa ar trebui.Pentru o interventie de 10-15 min mai mult de 50 de lei nu au de ce cere si scapi de stres,este sau nu este,pentru ca o problema la motor inseamna alti bani alta distractie si banuiec ca vrei si tu sa-ti faci niste calcule.
Uzura in ax si atat ulei care se acumuleaza in tutbulatura de admisie s-ar putea sa nu mai poti opri motorul pana nu bubuie si atunci sa vezi paguba adevarata,asa ca tot la service e rezolvarea .
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
de acord cu cele scrise de colegul mecanik,100/100!
  • ADey408

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2021

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Vreificat turbina insemna scos furtunul de la filtru la turbina si vazut daca are joc in ax si starea paletilor,din descrierea ta lagul poate fi si de la uzura din partea de compresor care se face de la jocul in ax ,90% este turbina,dar un mecanic care se respecta desface,verifica si isi asuma ce diagnostic dat. Sfatul meu este sa mergi la un service care iti inspira incredere platesti o constatare ,bani care se scad din factura totala cand se face reparatia....sau asa ar trebui.Pentru o interventie de 10-15 min mai mult de 50 de lei nu au de ce cere si scapi de stres,este sau nu este,pentru ca o problema la motor inseamna alti bani alta distractie si banuiec ca vrei si tu sa-ti faci niste calcule.
Uzura in ax si atat ulei care se acumuleaza in tutbulatura de admisie s-ar putea sa nu mai poti opri motorul pana nu bubuie si atunci sa vezi paguba adevarata,asa ca tot la service e rezolvarea .

Am dat jos turbina și nu are joc in ax, mâine mã duc cu ea la un service unde a zis cã o desface și o verifica... Ea pare in regula... Nu știu ce sã mai fac cu mașina asta... Schimb turbina degeaba
Bine ar putea fi și alta cauza înafara de ax care ar duce la mandatului uleiului.. dar asta pânã nu o desface nu am cum sa știu
  • ADey408

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Revin cu update : am schimbat turbina , era crãpatã galeria de la turbina plus geometria blocatã , și omul acela de la reparatii turbo mi.a spus cã pe canalele 2 4 era umede și cã sunt duși semeringuirle de supape... Are dreptate sau ?... Cum se schimba astea ? Trebuie data jos chiuloasa? Daca o dau jos trebuie rectificata ?
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
raspunsul este da! se schimba semeringuri supape,supape afectate si rectificare,se mai schimba si garnitura chiloasa.
daca faci lucrul acesta fa totul de la A-Z!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,668
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Se pot schimba si fara demontarea chiulasei (doar a distributiei si a axelor cu came), daca ai presa de supape si stii ce ai de facut.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR