Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gab.di

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Buna. Am un opel astra H, 1.7 cdti, din 2006, pana acum nu am mai avut probleme legate de servodirectie, insa de azi dimineata, cand iau stânga sau dreapta de volan pe loc merge extrem de greu, la fel si la relanti cand parchez, in mers nu întâmpin nicio problema, merge perfect normal, lichidul a fost verificat si este in regula, uneori cand iau dreapta de volan pe loc se aude un zgomot din fata dreapta... A mai patit cineva? Știți cumva ce ar putea fii si cam care ar fii costurile? De asemenea daca ati intampinat o asfel de problema si ati gasit un mecanic care a reusit sa va rezolve(fara sa o ia sa i schimbe tot si sa vada ca de fapt nu era nimic din ce a crezut el) cu preturi in limita bunului simt?
Mulțumesc


MODEL: Astra 2006
MOTOR: 1.7 cdti
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu ar strica sa masori tensiunea de incarcare.
Se stie ca pe acele motoare au fost montate niste alternatoare, nu tocmai dintre cele mai bune.
Desigur, posibilele defecte sunt mai numeroase, dar dupa descrierea ta, mie asta mi-a venit acum in gand.
Vor mai interveni si alti colegi cu pareri/experiente proprii.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
As adauga sa verifici si starea bateriei.

Eu m-am obisnuit sa nu virez pe loc, doar in mers. Daca virezi pe loc, mai ales vara cand merge si AC, alternatorul si bateria vor fi supra-solicitate.
  • gab.di

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru raspunsuri, am mers cu ea pe o portiune de drum mai liberã incat sa o tot testez, in treapta 1 de viteza remarc îngreunarea servo, si cand este pe liber, cand dau maxim derapta sau stanga, la finalul miscarii se aude un zgomot lung ca un bruiaj, iar volanul daca iau mana de pe el se indreapta.
Imi puteti recomanda un service bun in sectorul 3 cu preturi decente?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR