Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salutare grup.

Vreau sa imi iau Insignia 2021, ambele au cutie automata, 2.0 cu 200cp benzina sau 2.0 cu 170cp si ceva si ambele sunt turbo, daca nu ma insel.

Locul de munca e undeva la 10 min distanta cu masina. Acum ca totul revine incet-incet la normal, o sa incep sa vizitez alte orase in Anglia, plus venitul si plimbatul prin tara.
Nu stiu pe care sa o iau.... Voi ce parere aveti si ce imi sugerati sa iau?
Va multumesc in avans si va doresc o seara placuta in continuare.

https://www.autotrader.co.uk...PriceDeposit=true

https://www.autotrader.co.uk...PriceDeposit=true
Skip ads

  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
pe benzina parerea mea,,,acum tu decizi! + si - uri
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã faci drumuri scurte, gen serviciu, exclus diesel.
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Sunt drumuri scurte, dar o sa am iesiri mai lumgi, vizitarea altor oras plus venitul in tara.

A avut careva probleme cu aceste 2 motorizari? In special cutiile automate? Cum e cu dpf-ul cand ai cutie automata?
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe diesel...consumul conteaza...mai ales la drum intins....iar motorizarea 2/170 cp e f reusita...fara probleme deosebite
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Consumul la B20DTH (dieselul de 170) e maricel - pe break-ul meu cu atat mai mult (plus cutie automata). Eu am consum mediu 9% pe 100K km deci nu e ca si cum scoti 5%; nu e o diferenta atat de mare fata de o benzina. Dar, am consumul asta pentru ca nu am mers niciodata la consum (nu vorbesc de viteze maxime) si astfel cumva am avut "grija" si de restul componentelor. Regenerarile se fac cand trebuie, tin cat trebuie, filtrul e inca bine mersi dupa atata timp. Deci si stilul de condus conteaza. Daca iei b20dth si mergi cu el subturat, la consum, scoti 5-6% s-ar putea sa ai probleme cu diferite componente. Trebuie sa stai sa te uiti si dupa regenerari - nu o data mi s-a intamplat sa ajung la vre-un magazin, sa las familia sa intre si eu sa dau ture ca fix atunci isi facea regenerarea. Pentru mine, motorul diesel merge si in Bucuresti/Ilfov fara nicio interventie (nici la turbo sau filtru de particule) dupa 5 ani si 100K km, dar ca la orice masina, trebuie sa ai totusi grija de ea. Nu zic ca nu s-ar simti mai bine pe autostrada vs du-te colo colo prin oras, doar ca functioneaza. Daca nu vrei sa stai cu stres si doar vrei sa platesti 2-3l/100 km in plus, mergi pe benzina, acolo probabil fiind mai simplu.
  • t-balt

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 XE20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Motorul e F20dth teoretic diferit de b20dth și d20dth. Eu as lua benzina, am diesel doar pt cã așa au fost circumstanțele.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
N-am auzit vreodatã de F20DTH sau D20DTH. Nu la Opel, cel puțin...
Skip ads

  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Si care e diferenta i tre motoarele respective?
@t-balt: de ce benzina si nu diesel? Ai orobleme cu dieselul?

@sadcozma: asa mare e consumul al diesel? Inseamna ca la benzina sare de 11-12%...
  • sadcozma

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca daca o sa cauti pe forum o sa gasesti mai multi colegi care scot consumuri mult mai mici ca mine. Dupa cum ziceam, eu am si break (pe talon am 1835 kg parca greutatea neta, plus 100kg+ in viu de sofer plus motorina = 2t) plus cutie automata. Eu am explicat de ce scot asa mult si ca imi asum cat timp incerc sa protejez celelalte componente de mersul "la consum" care in timp dauneaza. Intrebarea era daca sunt probleme si cum reactioneaza dieselul. Raspunsul e ca reactioneaza OK daca iei anumite lucruri in considerare (clar diseulul se va simti mult mai in sinea lui pe autostrada sau macar la viteze constante de DN). Daca nu vrei batai de cap, mergi pe benzina, e cel mai sigur si ai sanse mai mici si ai orice fel de problema din punctele astea de vedere.
p.s. si fara suparari sau chestii personale: daca la masina de 25K lire/euro te uiti la consum s-ar putea sa nu iti permiti masina.
  • marius-opel

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
colegi de forum! ascultati de cei mai in varsta si cu ceva (multa )experienta in spate:gen domnul BIBU16 SI ALTII vreti intretinere ieftina la auto luati pe benzina,, vreti alceva ,,viteza,, si alte cele luati diesel,,,punct
ce mai,, atatea divagatii,,,// parere personala, sa stiti,,, orice motorizare o sa fie,,, drumuri bune!
  • t-balt

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 XE20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Rãspuns cu întârziere
@bibu16 daca nu știi nu înseamnã cã nu sunt. D20dth înlocuiește b20dth pus cand a apãrut insignia B. Teoretic nu mai are bubele la A și B.
F20dth a apãrut pt cã D20 nu îndeplinea normele de poluare e doar 6d temp. Îl recunoști ușor pt cã are 174 cp și 380 nm vs 170 și 400 nm d20.

De ce benzinã, daca te fâțâi suficient și în oraș nu te va enerva regenerarea in momente inoportune, mai ușoarã de fata, mai silențioasã și lipsitã de vibrații. Mai rapida considerabil. Pe benzina cutia subtureaza mai puțin și e mai rafinat motorul.

Eu am d20dth, un prieten are 1.5 165 cp ambele automate, testate pe distante lungi.

Unde câștigã diesel e la consum, am cu 1l mai puțin cã el deși a mea e combi și 140 kg in plus.

Consum all time 8.7l 60 oraș 40 exterior, dar f mult exterior pe drumuri de munte.

Oraș iarna 11l, vara 9l, exterior (plin pânã sus) 6.1-6.2 mers repede pe pasuri. Exterior câmpie 5.7

Mașinã anterioarã era 1.8t benzina 160 cp și 1340 kg break. In același condiții oraș: 12 iarna, 10 vara, 6.7 exterior munte, 6-8 câmpie, cat era viteza medie atâta era și consumul. Pe autostrada se oprea la 8.

Daca faci multi km exterior vei fi mai ieftin cu diesel clar. Daca e mixt, pui 1-1.5l in plus la medie și cam asta e.

In fine, eu sunt fan benzinã, doar oferta a fost foarte buna și nu am putut refuza, cãutarea mea era Passat/superb audi insignia cu 2.0t 280/252/260 cp și 4*4.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Corect, nu am stiut ...dar învãt repede Cool.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR